fbpx

Василь Марцинкевич: «Успішність громадської організації залежить від ініціативності її учасників»

Рубрика Новини

Продовжуємо знайомити вас з командою проєкту «Центр розвитку громадської активності». Сьогодні ми розповідаємо про Василя Марцинкевича – начальника відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Тернопільській області Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

У нашому проєкті Василь експерт з інструментів громадської участі у прийнятті рішень, статутів територіальних громад, положень про консультативно-дорадчі органи. Саме завдяки ньому громадські активісти можуть отримати всі необхідні консультації для успішної реєстрації їхньої організації.

Більше деталей у нашому традиційному інтерв’ю, яке проводив менеджер з комунікації проєкту Сергій Волохатий.

1. Розкажіть про себе, свої хобі, захоплення.

Народився в місті Тернополі. Закінчив магістратуру «Державна служба» Тернопільського національного економічного університету та юридичний інститут Тернопільського державного економічного університету.  Разом з дружиною Марією виховуємо дочку Уляну.

Люблю грати і дивитися футбол. Захоплююсь громадською діяльністю.

2. Як ваш досвід допоможе розвивати громадський сектор?

В органах юстиції я працюю з 2006 року. За такий довгий період часу мною було зареєстровано (перереєстровано)  не одну громадську організацію, була надана не одна консультація щодо створення громадських організацій. Перш за все, участь у громадських організаціях допомагає прокачати навички лідерства, вміння брати на себе відповідальність та проявляти ініціативу. Успішність організації залежить від ініціативності її учасників.

Громадські організації зазвичай займаються суспільно-корисними проєктами. Робота над ними навчить основам проєктного менеджменту, публічних комунікацій, управління персоналом, пошуку ресурсів та роботі з партнерами. 

Це особливо корисно, якщо ви вже визначились із майбутньою професією. Тоді в організації ви можете взяти на себе обов’язки, безпосередньо пов’язані з обраним фахом.

3. Скільки часу ви вже працюєте з громадськими активістами?

Як я зазначав раніше, в органах юстиції працюю з 2006 року, тому можна говорити, що з громадськими активістами я почав працювати у 2006 році.

4. Продовжіть речення: «Я в команді проєкту  «Центр розвитку громадської активності», оскільки…»

…оскільки це – Команда, яка складається виключно з розумних та успішних професіоналів своєї справи. Кожен з них вступає в розмову тільки тоді, коли бесіда стосується його професійної сфери, а потім довго пояснює, як саме слід вчинити в ситуації, що виникла. Коли хтось вставляє свій коментар, спікер нагадує про порядок розмови і направляє її в потрібне русло. Ця команда – ефективна, в ній є місце культурі довіри і відкритості. Будь-яка зустріч починається і закінчується точно за розкладом. У ній немає місця для тривалих безглуздих обговорень та неробочих розмов.

5. Проєкт «Центр розвитку громадської активності»: що він дасть громадським активістам, і вам особисто?

Даним проєктом ми хочемо підвищити правову обізнаність громадських активістів, які виявили бажання створити громадську організацію, самостійно, без юридичного супроводу, без будь яких фінансових витрат, підготувати та подати документи на реєстрацію громадської організації.   

Реєстрація громадської організації процес нескладний, але потребує певної уважності та відповідальності з боку громадських активістів. Він складається з усього 5 простих кроків:

1) підготувати Статут організації;

2) провести установчі збори засновників;

3) підготувати пакет документів;

4) подати документи;

5) отримати відповідь.

6. Як змінилася ситуація з громадською активністю у Тернопільській області (та інших регіонах, де ви працюєте) за останні роки?

Головними ж викликами громадських організацій є потреба розумно оцінити власні спроможності, чітко визначити потреби цільової аудиторії та зрозуміти, чи в змозі вони їх задовольнити. Це важка робота, на яку важко знайти зовнішнє фінансування. Все більше здається, що суспільству не вистачає місійності громадського сектору і чіткого розуміння його реального впливу на життя.

Громадянське суспільство України сьогодні включає дедалі ширший спектр громадських ініціатив та об’єднань. Серед причин збільшення кількості створення громадських організацій слід назвати появу нових соціальних груп – учасників і ветеранів АТО та інших категорій населення, які постраждали від російської гібридної війни, насамперед, чисельної групи внутрішньо переміщених осіб.

7. Чого, на вашу думку, не вистачає громадському сектору?

Організації громадянського суспільства часто нарікають на те, що новини громадянського суспільства не поширюються ЗМІ на широку аудиторію, оскільки ці новини є цікавими лише для спеціалістів громадського сектору.

Незважаючи на існування новинних сайтів і порталів, а також стрімкий розвиток соціальних мереж, організації громадянського суспільства не завжди вчасно дізнаються про доступні можливості розвитку, навчання, фінансування діяльності організацій.

Деякі організації громадянського суспільства не знають інструментів донесення інформації про себе та свою діяльність і, як наслідок, часто не можуть знайти партнерів, привернути увагу громадськості до своїх досягнень.

Це лише декілька проблем, пов’язані з якістю інформаційного середовища.

 8. Назвіть три основні завдання, які ви ставите перед собою на найближчий рік?

  1. Бути корисним для громадянських організацій: проводити з ними круглі столи, он-лайн консультації тощо.
  2. Ще більше підняти свій професійний рівень.
  3. Кудись поїхати на відпочинок.

9. Що надихає вас працювати з громадськими активістами?

Безумовно це успіхи громадських активістів чи громадських організацій. Особливо приємно, коли ти долучився до створення організації, а через деякий час бачиш як її учасники втілюють класні проєкти. В такі моменти розумієш, що громадський сектор розвивається, а це в свою чергу позитивно відображається на розвитку громад. Це все надихає ще більше працювати з громадськими активістами та допомагати їм втілювати проєкти.

10. Яким ви бачите громадський сектор в Україні через 5 років?

Враховуючи свій досвід, можу сказати, що громадський сектор в Україні активно розвивається, особливо останніми роками. Сподіваюся, що ця позитивна тенденція зберігатиметься й надалі. Хотілося б, щоб у нас створювалися коаліції громадських організацій, розвивалися мережі, щоб було партнерство та співпраця. Маю великі надії, що через 5 років у нас буде потужний громадський сектор, в якому працюють професійні та вмотивовані активісти.

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Начальник відділу державної реєстрації громадських формувань у Терн...
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль