fbpx

На Прикарпатті проведено інтеграційний захід для релокованих громадських організацій

Команда громадської організації «Громадський формат» провела інтеграційний захід на тему «Міжнародний досвід реінтеграції окупованих територій».

У заході взяли участь представники релокованих громадських організацій, експертного середовища та ЗМІ. Модерувала захід координаторка хабу громадської активності в Івано-Франківській області Оксана Процюк.

Перед учасниками зустрічі виступив доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри теорії та історії держави і права Навчально-наукового юридичного інституту ПНУ ім. В. Стефаника, координатор ГО «Поступовий гурт франківців» Сергій Адамович, який наголосив: «Історія дає сьогодні достатньо прикладів реінтеграції окупованих чи політично відмінних територій. Так, у США після громадянської війни 60-х рр. ХІХ століття у південних штатах задля реінтеграції були запроваджені уряди реконструкції, що позбавили виборчих прав заколотників; звільнили рабів і надали їм виборчі права; ввели загальну початкову освіту для темношкірих. Однак, південці відповіли спрямованими проти темношкірих обмежувальними чорними кодексами, створенням терористичних організацій на кшталт Ку-Клус-Клану тощо. У підсумку процес боротьби з расовою дискримінацією в США набув завершальних рис аж у 60-70-х рр. ХХ ст.

Складними були процеси реінтеграції після 1990 р. соціалістичної Німецької демократичної республіки до складу Федеративної республіки Німеччини. Німці пішли шляхом реструктуризації промисловості, щоб зменшити безробіття та наблизити економіку НДР до економіки інших держав-членів ЄС; розвитку торгівлі із Західною Європою, але за умов збереження відносин зі східними сусідами. Одночасно відбувалося очищення навколишнього середовища, сильно забрудненого підприємствами важкої промисловості і сприяння формуванню національної та соціальної згуртованості Німеччини. Однак і до сьогодні зберігаються ментальні відмінності між східними і західними німцями, не рівним є соціально-економічний розвиток територій Сходу і Заходу Німеччини. Названі сторичні приклади повинні нас психологічно підготувати до тривалого процесу реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Їх мешканці зазнали значного пропагандистського впливу рашистської агітації, а українські землі велетенських руйнувань, і потрібен час для ліквідації «Руїни» як в головах людей, так і в процесі відновлення інфраструктури».

На думку науковця, реінтеграція окупованих територій повинна передбачати в першу чергу інвестиції в відновлення економіки. Це створить ефект успішності на зразок сьогоднішнього співвідношення розвитку Південної Кореї на противагу відсталості КНДР. Повинно відбутися здійснення перехідного правосуддя (покарання, компенсації та відновлення правди про події на окупованих територіях). Важливим є впровадження об’єднавчої політики пам’яті та інвестиції в освіту, що остаточно сформують єдину націю. В інформаційній політиці повинні артикулюватися чіткі орієнтири на спільне майбутнє: як будуть відбудовуватись зруйновані війною міста; які галузі промисловості розвиватимуться і давати робочі місця; які системні реформи вже у найближчому майбутньому забезпечать реальний поступ у євроінтеграційному напрямку, переконаний Сергій Адамович.

Нагадаємо, що громадська організація «Громадський формат»  в рамках проєкту «NGO relocation» створила хаб громадської активності в Івано-Франківській області, який діятиме протягом року для громадських активістів та команд релокованих громадських організацій.

Проєкт «NGO relocation» реалізовує команда громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» у партнерстві з Національним фондом на підтримку демократії (NED).

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль