Молодіжна громадсько-екологічна організація «Наш дім – Манява» – одна із перших ГО такого спрямування на теренах Івано-Франківської області, її було створено у 2003 році.
«Ми беремо активну участь у збереженні довкілля, залучаємо місцевих жителів, зокрема молодь до спільних акцій, формуємо нове покоління активістів екологічного руху. Завдяки спільним діям нам довіряють місцеві жителі та екологічні організації України», – наголосив голова громадської організації «Наш дім – Манява» Микола Скиданюк. – Історія нашої організації розпочалася у 2003 році. Троє студенів та двоє вчителів Манявської загальноосвітньої школи вирішили об’єднати свої зусилля задля збереження природи села Манява. 25 травня цього ж року ми втілили нашу ініціативу у життя та створили першу в Богородчанському районі молодіжну громадсько-екологічну організацію «Наш дім – Манява».
За словами Миколи Скиданюка, упродовж 18 років його команді вдалося реалізувати 34 проєкти, впровадити 75 природоохоронних заходів в 53 громадах Прикарпаття, розробити 12 екологічних програм для органів місцевого самоврядування, внести близько 32 пропозицій до районної та обласної влади щодо збереження довкілля та сталого розвитку Карпат.
«Ми створили інформаційну базу водних ресурсів Прикарпаття, спільно з екологами України упорядкували 324 статті на Українській Вікіпедії про природно-заповідний фонд Івано-Франківській області.
Ми працювали на території Скита Манявського, Манявського водоспаду, грязьового вулкана в селі Старуня, басейнах річок Бистриця Солотвинська і Бистриця Надвірнянська, інших громадах Івано-Франківської області.
Сьогодні ми не зупинилися, а рухаємося вперед, зміцнюємо партнерство з місцевими жителями, органами місцевого самоврядування та інститутами громадянського суспільства.
До складу організації входять екологи, юристи, біологи, хіміки тощо.
Наше бачення: свідомі громади повинні житті у гармонії з природою. Наша місія: працювати на захист довкілля Карпат через залучення місцевого населення до спільних дій та розвиток місцевих громад» – розповів Микола Скиданюк.
Цільові групи ГО: місцеві жителі, зокрема діти та молодь; громади Карпатського регіону; неурядові екологічні організації, ЗМІ, ОМС.
Цінності молодіжної громадсько-екологічна організації «Наш дім – Манява»: кожен має право на чисте та безпечне довкілля; повага до кожного члена організації; співпраця задля збереження довкілля.
Прикметно, що організація регулярно висвітлює свою діяльність на сайті та в соціальних мережах, щорічно публікує звіти про свою структуру, управління, фінансовий стан.
Микола Скиданюк акцентував на цілях ГО «Наш дім – Манява»:
1. Інформувати місцеві громади щодо змін клімату, стале використання енергетичних ресурсів, впровадження енергозберігаючих та енергоефективних заходів.
2. Сприяти Сталому розвитку Карпатському регіону, залученню громадськості до збереження довкілля та впровадженню демократичних принципів в прийнятті рішень, що стосуються довкілля.
3. Зберегти малі річки Карпатського регіону, покращити доступ до чистої питної води та управління водними ресурсами.
4. Покращити умови проживання місцевих жителів на території Українських Карпат в гармонії з довкіллям.
ГО «Наш дім – Манява» є членом Української кліматичної мережі, Гірського партнерства (ФАО), Глобального водного партнерства, Кліматичної мережі CAN та інших національних мереж.
Упродовж трьох років молодіжна громадсько-екологічна організація «Наш дім – Манява» співпрацює з Верховинською селищною радою з метою реалізації ініціатив, які спрямовані на сталий розвиток Карпат та збереження довкілля. Спільна робота принесла добрі результати для Верховинської громади – впровадження двох екологічних проєктів.
Торік у березні Надзвичайний та повноважний посол Японії в Україні Кураі Такаші та керівник організації «Наш дім – Манява» Микола Скиданюк підписали грантову угоду щодо впровадження проєкту «Покращення навчальних умов у закладі дошкільної освіти «Сонечко» в смт. Верховина». Завдяки фінансовій підтримці посольства Японії в Україні в межах Програми безвідплатної допомоги людської безпеки «КУСАНОНЕ» та співфінансування з бюджету Верховинської селищної ради розпочато проєкт.
За словами Миколи Скиданюка, через карантин та тендерні процедури, активна фаза робіт відбулася торік у вересні та жовтні. Протягом двох місяців капітально відремонтовано покрівлю (1105,00 м²), утеплено горище (630,00 м²) та замінено підлогу на першому поверсі закладу (161,80 м²). Загальна вартість проєкту – 2 млн. 400 тис. грн., які виділив уряд Японії, і майже 500 тис. співфінансування від Верховинської селищної ради. На першу частину проєкту кошти вже виділено. Невдовзі передбачають продовження проєкту. Проєктна ініціатива покращить естетичний вигляд дошкільного закладу, умови для перебування 190 дошкільнят та 50 працівників, звернув увагу Микола Скиданюк.
Голова Верховинської територіальної громади Василь Мицканюк наголосив, що впровадження проєкту спільно з урядом Японії має велике значення для розвитку селища, оскільки грантові кошти дали можливість зберегти та модернізувати наявну інфраструктуру. Сучасний дитячий садок з належними умовами для дітей і працівників ще й став окрасою населеного пункту.
ГО «Наш дім – Манява» та Манявський ліцей Солотвинської територіальної громади долучилися до реалізації проєкту проєкту «Долучайся, взаємодій, створюй: молодь за розвиток згуртованих і сталих громад», який впроваджує представництво IOM Ukraine за фінансової підтримки Посольства Великої Британії, спільно сформували молодіжну ініціативну групу у складі 25 осіб, пройшли навчання та в рамках проєкту розробили локальний проєкт «Манявська екошкола». Днями керівник ініціативної групи Микола Скиданюк передав Манявському ліцею обладнання на суму 169981 грн. для функціонування екошколи, зокрема: набір для аналізу води exact® micro 20 з відповідними реагентами; ноутбук Acer Aspire 5; принтер Epson L805 with WI-FI; проектор Acer HV532 та екран для проектора; фотоапарат Canon EOS 2000D; сім мікроскопів учнівських SIGETA MB-12; 4G WiFi роутер Huawei та навчальну літературу. А також для належного моніторингу стану довкілля та виявлення надзвичайних ситуацій на території Солотвинської територіальної громади у рамках проєкту придбано квадрокоптер DJI Mavic2Pro.
Матеріал підготувала координаторка проєкту «Центр розвитку громадської активності» в Івано-Франківській області Оксана Процюк. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад», за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).