fbpx

Комікс, підземний кінотеатр, WI-FI-зона та ляльковий театр – досвід Рогатинської громади у реалізації молодіжних проєктів

Людяне місцеве самоврядування, базоване на родинних традиціях – саме таку систему управління громадою прагне створити Рогатинська міська рада Івано-Франківської області. Громада обрала соціальний «вектор» руху, взявши за основу впровадження програм, головна мета яких – підтримати жителів громади різного віку, але особлива увага приділяється молодому поколінню.

 

Рогатинська міська територіальна громада утворена в листопаді 2020 року та є однією з найбільших в Україні. До громади входить 72 населених пункти, де проживають понад 32 тисячі мешканців.

 

Перший на Прикарпатті Дитячий громадський бюджет

 

У Рогатинській міській раді Громадський бюджет почав діяти ще у 2017 році. Завдяки цьому вдалося реалізувати низку корисних для громади проєктів. До прикладу, громадське інтернет-телебачення «NEW TOWN», будівництво пам’ятника Т.Шевченку, реконструкцію скверу під нього.  Проте Громадський бюджет м. Рогатина містив вікові обмеження участі в процесі, тож не всі жителі змогли подати свій проєкт чи взяти участь у голосуванні. Зокрема, учні закладів освіти  практично були виключені з переліку учасників.

 

У громаді діє Дитячий парламент, з учасниками якого вдалося реалізувати низку цікавих молодіжних проєктів. Саме діти спонукали керівництво громади запровадити у ще одну  інноваційну річ – Дитячий громадський бюджет. Це перший в області бюджет участі, який дає змогу молодому поколінню вирішувати, на які важливі для них проєкти спрямувати кошти.

 

У січні 2021 року на сесії Рогатинської міської ради вирішили дати шанс ідеї дитячого бюджету участі, відповідно було затверджено Положення про Дитячий громадський бюджет Рогатинської міської територіальної громади. Таке нововведення стало кроком розвитку молоді та громади загалом, адже діти відчули, що їхні ідеї важливі та проявлятимуть ініціативу.

 

«У результаті проведеної адмінтерреформи сьогодні потрібно забезпечити швидкі і якісні результати в діяльності громади. Такі перетворення можливі лише за умови широкого залучення мешканців у процеси становлення і розбудови громади. Сьогодні завданням  усіх активних стейкхолдерів реформи – повернути довіру мешканців до влади, закріпити віру у силу і результат своїх активностей у громаді, справу забезпечення якісних змін у громаді зробити внеском кожного – і дорослого, і малого.  Саме тому, «U-LEAD з Європою» докладає великих зусиль у роботі з управлінцями і мешканцями громад, зміні ментальності і масштабності мислення, формуванні якісних і професійних команд на місцях», – зазначає Руслан Панасюк, керівник регіонального офісу U-LEAD в Івано-Франківській області.

 

На 2021 рік обсяг фінансування Дитячого громадського бюджету складає понад 370 тис. грн. Загалом було подано 24 проєкти від учнів навчальних закладів громади. У процесі голосування взяли участь близько 86 % учнів віком від 10 років, а це близько 1525 дітей.

 

Тематика проєктів базувалася на творчому та фізичному розвитку молоді – облаштування творчого простору, спортивні майданчики, зони відпочинку школярів, кінотеатри і т.д.

«Люблю, коли за справу береться ініціативна  молодь. Вона підходить до кожного завдання креативно, з любов’ю і вкладає туди стільки добра. Наш Дитячий парламент, до прикладу, є «генератором» низки неординарних ідей у Рогатині.  Wi-Fi  зона, манекени на дорогах, конкурс бігбордів, інші заходи – все це їхні «дітища», які роблять громаду сучаснішою. Минулого року в наших парламентарів визріла ідея Дитячого громадського бюджету, що дав би змогу юному поколінню вирішувати, які молодіжні проєкти найактуальніші, на що спрямувати кошти у плані розвитку юного покоління, – зазначає Сергій Насалик, голова Рогатинської територіальної громади. – Ми підтримали таку сміливу ініціативу, оформили її документально. І не помилилася щодо свого рішення. Нововведення, на нашу думку, стало важливим кроком розвитку власне молодої Рогатинщини».

 

У підсумку перемогу отримали 11 проєктів. Загалом це ідеї щодо розвитку й організації дозвілля – спорудження підземного кінотеатру, інтерактивного комплексу, спортмайданчиків і навіть лялькового театру.

 

«Це була ініціатива наших дітей, саме вони обрали надзвичайно потрібний для нашої школи момент – гідромасажну ванну. Перемога учнів нашої школи – це справді диво, яке бере початок з неймовірних джерел – дитячої віри та чуйного серця. Від імені учнів нашої школи хочу щиро подякувати керівництву Рогатинської міської ради і дітям Рогатинської громади. Ви зробили хорошу річ. Цей проєкт дуже важливий для реабілітації наших учнів», розповідає Надія Шемберко, директор Черченської спеціальної школи.

 

Від інформування та навчання до практичної реалізації проєктів

 

Рогатинська міська рада проводила для дітей спеціальні навчання, в основу якого увійшли відповіді на запитання: що таке Дитячий громадський бюджет? Як писати проєкти, формулювати проблему, мету та планувати ресурси?

 

Також у громаді була розгорнута масштабна інформаційна кампанія. Разом з Дитячим парламентом були випущені два номери «Дитячого вісника», де в доступній формі розповілося все про бюджет участі. Навіть був створений комікс на цю тему.

 

«Дитячий громадський бюджет є одним з механізмів залучення дітей до участі у громадському житті громади, залучення їх до участі у бюджетному процесі та надання можливості вільного доступу до інформації. Діти стають більш впевненими і сповненими ентузіазму , коли бачать, що їхні погляди сприймаються і беруться до уваги. Вони відчувають відповідальність за дії, які вони ініціюють і здійснюють. Досвід показав, що Дитячий громадський бюджет потрібний молоді громади. Після реалізації ініціатив ми плануємо й надалі розвивати цю практику», – ділиться Христина Сорока, секретар Рогатинської міської ради.

 

Авторами проєктів Дитячого громадського бюджету можуть бути діти від 10 до 16 років, які навчаються у закладах освіти Рогатинської міської територіальної громади. Якщо у навчальному закладі було два та більше проєкти, то проходили шкільні голосування, на яких молодь надавала першість одній з ініціатив свого освітнього закладу. Відтак дитячі проєкти подавалися у Рогатинську міську раду, на їхній основі формувалися бюлетені для загального голосування. За десятку ініціатив-лідерів голосували усі охочі учні громади, яким виповнилося 10 і більше років.  У підсумку ці голоси й відзначили долю проєктів-переможців.

 

Голосування за проєкти Дитячого громадського бюджету здійснюється в паперовому вигляді. До бюлетеня були включені 24 проєкти школярів, їхня назва, мета ініціативи. Бюлетені роздали в освітніх закладах громади. Кожен учасник міг голосувати не більше ніж за 10 проєктів. Результати голосування заносили в реєстр голосів, відтак підбили підсумки.

 

Один із реалізованих проєктів Дитячого громадського бюджету вже працює для молоді громади.  Йдеться про мікропроєкт «Казкове дитинство в ляльковому театрі».

«Сьогодні відчуваю батьківську гордість за дітей громади. Мені приємно, що їхня ідея вдалася, радий бачити підсумки голосувань. І перш, за все, дякую школярам за вибір. Гордий, що у такому юному віці діти вже розуміють  справжні життєві цінності, підтримують ближнього. Це хороші прояви лідерства. Впевнений, ініціатива Дитячого громадського бюджету буде продовжена й надалі», – резюмує Сергій Насалик.

 

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

 

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль