fbpx
Голосуйте!
00
Днів
00
Годин
00
Хвилин
00
Секунд
Голосування завершене
до закінчення голосування

Сергій Миткалик: Корупція – це наші втрачені можливості

Війна в Україні багатьох змусила залишити рідні домівки та змінити звичний формат роботи. Чимало є людей, які впоралися з усіма випробуваннями війни та продовжують займатися своєю улюбленою справою.

Сьогодні ми розпочинаємо серію публікацій в рамках ініціативи «Історії нескорених», в якій ми розповідатимемо про життя переселенців, які продовжують працювати в громадському секторі чи в журналістиці, незважаючи на перешкоди та складну ситуацію в країні.

Першим героєм нашої нашого проєкту став Сергій Миткалик, голова правління громадської організації «Антикорупційний штаб», громадський активіст, який активно працює над поваленням корупції в нашій країні та розвитком прозорості.

Зараз Сергій разом із сім’єю та колегами стали вимушеними переселенцями, але це не зупиняє їх і надалі працювати задля розвитку України. Більше деталей ви зможете дізнатися в інтерв’ю.

  • Розкажіть про себе

Я голова правління громадської організації «Антикорупційний штаб» , також заступник громадської ради при Національному агентстві з питань запобігання корупції, член громадської ради при Національному антикорупційному бюро ІІІ скликання. Працюю в напрямку антикорупційної діяльності вже майже десять років. Маю 8 років досвіду в оскарженні державних закупівель, консультую з питань антикорупційного законодавства. Мої завдання – виявляти корупційні правопорушення та ризики.

  • Чим займається ваша громадська організація «Антикорупційний штаб»? Якими своїми проєктами найбільше пишаєтеся?

Якщо говорити про нашу організацію «Антикорупційний штаб», то її метою є створення діджитал-інструментів запобігання корупції. Громадська організація заснована у 2014 році на хвилі Революції Гідності. За понад 8 років нашої діяльності ми вже створили сім антикорупційних інструментів, які допомагають запобігати та виявляти корупційні речі. Найбільш популярною ініціативою є «Карта ремонтів», де розміщені об’єкти, які ремонтуються за бюджетні кошти. За нашими підрахунками завдяки цій ініціативі вдалося зберегти більше 20-ти мільйонів гривень для державного та місцевих бюджетів. Жителі міст могли зайти на нашу мапу та побачити, які об’єкти ремонтуються або будуються, що дозволяє контролювати ці процеси.

Чат-бот «Держслужбовець Тарас», наприклад, допомагає державним службовцям заповнювати електронні декларації. «Карта вакцинації» дозволила відобразити всі пункти вакцинації, що популяризує та пришвидшує цей процес.

Одним з останніх діджитал-інструментів, який ми запустили разом із Національним агентством із запобігання корупції, став портал «Приховані інтереси». Проєкт спрямований на виявлення корупційних правопорушень, зокрема, конфлікт інтересів, сумісництво та суміщення посад, незаконне одержання подарунків тощо. База містить інформацію про 6 млн осіб, 1,5 млн компаній та алгоритми, які виявляють можливі ризики вчинення чиновниками тих чи інших правопорушень. Далі проста справа за НАЗК та Нацполіцією притягнути особу до відповідальності.

Наше завдання – залучати людей до запобігання корупції та популяризувати цей процес. Звісно, це було до війни, зараз ми трішки змінили фокус та намагаємося наші навички переносити в ті напрямки, які зараз можуть бути найбільш корисними.

  • Чи вам вдалося адаптувати свою діяльність в умовах війни? Що було найважчим для вас?

Найбільшим досягненням вважаю це збереження в безпеці усіх членів нашої команди, це було моїм основним завданням.  У нашу команду входять фахівці з різних міст України – Києва, Харкова, Херсона. Навіть зараз одна із членкинь організації знаходиться в Херсоні, де ведуться активні бойові дії, але  незважаючи на все, продовжує свою роботу. Оскільки ми можемо працювати онлайн, де ми здійснюємо основну роботу, ми зупинилися на такому форматі роботи. Нам вдалося перезапустити нашу роботу та зосередитися на трьох основних напрямках.

Одним із таких напрямків є «Карта руйнувань». Це онлайн-мапа, на якій ми наносимо об’єкти, які були зруйновані внаслідок російської агресії. Цю ініціативу ми реалізовуємо спільно з Фондом відновлення майна та зруйнованої інфраструктури при Міністерстві інфраструктури України. Ми запропонували допомогти їм аналітично та зібрати докази руйнувань. Сама мапа є непублічною з міркувань безпеки. Незабаром разом із Київською школою економіки ми підпишемо меморандум про співпрацю у цьому напрямку. Загалом ми співпрацюємо з багатьма державними структурами та пропонуємо свою допомогу. Частина нашої команди задіяна в цій ініціативі та збирає відповідну інформацію. «Карта руйнувань» має дві цілі: допомогти державі залучити додаткові кошти на відновлення та зібрати додаткові докази злочинних дій російської федерації для судового процесу над вищим керівництвом країни в Гаазі.

Друга діяльність пов’язана з Картою російських військових. Ми мали інформацію про певну кількість військових з росії, тому хочемо створити онлайн-мапу, на яку будуть нанесені усі дані про них. Це робиться в першу чергу для доказової бази, яка також буде скерована до Гааги. У нас є вміння створювати онлайн-мапи, ми зараз збираємо та групуємо інформацію з різних джерел. Цю ініціативу ми втілюємо спільно зі «Слідством-Інфо».

Третя діяльність — це допомога українцям з пошуком роботи. Оскільки 2,5 мільйони українців виїхали за кордон, а мільйони евакуйовано на західну Україну, чимало людей втратили роботу. Наша виконавча директорка Юлія Гречка є професійною HR-менеджеркою та має досвід 10-річний досвід у цій сфері. Тому ми пропонуємо допомогти українцям з пошуком роботи. Адже це допоможе швидше відновити економіку.

Що найбільше мотивує вас продовжувати займатися своєю улюбленою справою?

Напевне, це відчуття провини, що кожен робить щось не те. Наприклад, чому я не стою з автоматом в теробороні. Я, як менеджер команди, розумію, що буду значно кориснішим в тилу. Мій внесок проявляється у забезпеченні роботи для моїх колег, створення нових робочих місць та підтримці економіки. Я вмію створювати діджитал-інструменти та робити інші речі, які будуть корисними державі. Якщо держава з певними функціями не справляється, тому громадський сектор повинен її взаємодоповнювати. Нам необхідно продовжувати якісно виконувати свою роботу та стати ще кращими, ніж до війни.

  • Громадський сектор: чому саме таку діяльність обрали для себе?

На сьогоднішній день в Україні антикорупційна діяльність має дещо негативне значення. Якщо взяти до уваги громадських активістів, то їх об’єднує спільна цінність – боротьба за справедливість. Саме ця ціль притаманна для мене особисто та усієї нашої команди.

Моя громадська діяльність розпочалася ще у 2012 році, саме тоді я почав займатися антикорупційним напрямком. У той час корупція була на рівні 60% від укладеного договору на тендері. Після повалення Януковича рівень корупції знизився до 20%, згодом знову вже піднімався до 30%.. Корупція – це наші втрачені можливості, це те негативне явище, яке потрібно викорінювати. Так склалося, що я був долучений до формування системи усіх антикорупційних органів в Україні – НАБУ, НАЗК, ДБР, ВАКС. Починаючи з 2015 року, ми з командою працюємо над викоріненням корупції.

  • Чим ваша організація може бути корисна для інших?

В Україні є чимало громадських організацій, кожна з яких живе у своїй певній «бульбашці». Щось схоже є серед організацій, які займаються антикорупційною діяльністю. Ми часто проводимо спільні заходи та ходимо на зустрічі з представниками країн G7, щоб розповісти про реформи та поділитися результатами. Наша організація має кілька рівнів. Один рівень – це адвокація тих чи інших антикорупційних реформ та ініціатив на рівні держави. Другий рівень – це співпраця з регіональними громадськими організаціями та створення їх коаліцій. Ми відкриті до співпраці з іншими громадськими організаціями в кожному обласному центрі України. В громадському секторі ми здатні об’єднуватися, що класно працює та дає свій результат. Ми хочемо людей навчити та залучити до антикорупційної діяльності.

  • На вашу думку, як під впливом війни зміниться сфера у якій ви працюєте?

Навіть за ці кілька тижнів війни діяльність установ, які займаються антикорупцією, вже змінилася. Наприклад, НАЗК займається дещо непритаманною для себе роботою – організувало Штаб гуманітарної допомоги при НАЗК. Або збирає інформацію про бізнес, який має певні зв’язки з російською федерацією. Все це робиться для націоналізації російського бізнесу та майна, така аналітична робота надзвичайно важлива.

Ми також свою роботу будемо підлаштовувати під ті виклики, які будуть. Наприклад, це може бути усунення корупції від тендерів, пов’язаних з відновлення зруйнованих об’єктів. Після перемоги спрямовуватимемо всі наші зусилля на відбудову держави. Наша проєкт «Карта руйнувань» є чудовим відображенням нашого стратегічного вибору. Невдовзі ми розпочнемо відбудовувати чимало об’єктів, що у свою чергу буде провокувати певні корупційні ризики.

  • Що зробите перше після закінчення війни?

Напевне, перше, що хочеться зробити, – це приїхати додому та побачити рідних. У професійному плані – необхідно зібратися командою та відсвяткувати перемогу. У загальному ми повинні багато працювати над розбудовою України та зробити все для того, щоб нашу державу підняти на кілька сходинок вище на всіх напрямках.

  • Україна після війни – якою вона буде?

Я себе пригадую з певним станом афекту та ейфорії після Революції Гідності. Я казав батькам, що відсьогодні у корупції немає жодних шансів. Здавалося б, що так буде робити усе суспільство. Через певний час, на жаль, у нас розпочався певний зворотній процес.

Зараз ми маємо новий шанс вибудувати нові процеси для розвитку країни. Переконаний, що ми точно посилимо свою безпеку та ще більше зміцнимо Збройні сили України, оскільки певні зовнішні ризики залишатимуться. У плані антикорупції, нам буде необхідно переключитися на контроль закупівель забезпечення обороноздатності. Як саме це буде відбуватися, досить важко сказати. Єдине, що нам необхідно точно зробити, – це зміцнювати нашу внутрішню єдність, державність та систему державного управління, щоб життя українців покращувалося. Якщо ми демонструватимемо єдність, жоден з наших ворогів не наважиться на нас напасти.

Матеріал підготовлений в рамках проєкту «Західноукраїнський хаб громадської активності», який реалізовує команда громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» у партнерстві з Національним фондом на підтримку демократії (NED).

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль