Сьогодні в нашій рубриці #ЛідериЗмін громадська діячка Тетяна Сметанюк, голова громадської організації – Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів» в місті Кам’янець – Подільський, що активно діє на Хмельниччині.
- Розкажіть про себе, свої хобі?
Одна з засновників Молодіжного центру LoveKA, причетна до розробки та реалізації проєкту Кам’янець Подільський Молодіжна столиця України 2019, є досвід роботи психологом. Тепер працюю HR- менеджером.
Основне хобі, подорожі які кожного разу показують мені наскільки світ великий, багатогранний і немає значення, що поїздка була в сусіднє місто чи в іншу країну. Адже, подорожі збагачують та розширюють кругозір, дають можливість познайомитися з цікавими людьми.
- Як Вас можна описати читачам одним реченням?
Ніколи не опускати руки, навіть тоді коли здається, що немає сили їх підняти.
- Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?
Громадську діяльність розпочала у 2007 році зі студентського братства. Згодом паралельно поєднувала роботу викладача та громадського активіста. Проводила тренінги, співорганізатор Факультету муніципального управління при Кам’янець-Подільській міській раді (з 2007 по 2018 роки), вела кілька молодіжних проєктів та була активістом Фундації Регіональних Ініціатив.
Події Революції гідності сприяли, що у 2014 році молодь міста вирішила словом змагатися з країною агресором яка вважаю має мати історичну назву (Московія) тому створили групу літераторів у м. Кам’янці-Подільському.
У 2015 році зареєструвала громадську організацію Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів». У тому ж році громадські активісти разом з представниками міської ради подавали заяву на Молодіжну столицю Європи, на жаль не пройшли, але досвід здобула колосальний.
Тому і брала участь у формуванні заявки на конкурс Молодіжної столиці України 2018 р.
У 2018 р. створювала разом з іншими громадськими активістами Молодіжний центр LoveKA в м. Кам’янці-Подільському.
А у 2019 році місто отримали довгоочікуваний статус. Не можу оминути участь в створенні та проведенні «Міжнародного кінофестивалю Бруківка», багато років цей проєкт крокує з моїм життям поруч.
- Пам’ятаєте, який проєкт був першим?
У 2007 році провела перший тренінг для учасників факультету Муніципального управління, пізніше так і проводила там тренінги багато років. Неймовірний досвід, який мені показав, що ми не використовуємо на повну або втрачаємо потужний потенціал – у вигляді молоді. Довго тривали пошуки оптимального розв’язання даної проблеми, аж поки я не торкнулася бізнесу. І тоді сформувала концепцію, для того, щоб залишити молодь в місті потрібно допомогти їй реалізовувати свої бізнес-ідеї та стартами. Основою підтримкою можуть бути місцеві органи влади та навчальні заклади, які будуть співпрацювати з бізнесом та модернізувати освітні програми відповідно до потреб ринку.
- Які виклики були перед вами?
Різноманітні, розпад команди, робота на заходах до пізньої ночі після офіційної роботи,
«проводка» фінансів через казначейські рахунки. На цю мить у мене виклик знайти нове приміщення для молодіжного центру LoveKA.
- Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?
Наведу приклад за створення та реалізації Молодіжного центру «LoveKA» лише для тридцяти осіб готувала грамоти від ГО ТОПХ “Кам’яний острів”, щоб подякувати за роботу. У місті на той момент було тридцять тисяч молоді.
- Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?
Я пишаюся усіма проєктами які сама організовую, або до яких дотична. Джерела фінансування це участь в різноманітних грантових, конкурсних проєктах, членські внески та співпраця з партнерами.
- Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?
Досвідом, співпрацею та креативними ідеями.
- Які основні цілі та плани на майбутнє?
Знову запустити діяльність Молодіжного центру LoveKA, підтримати кілька хороших стартапів, провести на високому рівні Міжнародний кінофестиваль «Бруківка» і готуватися до нових можливостей.
- Громадське життя на Хмельниччині: на скільки воно є активним, на твій погляд?
Достатньо активне.
- З якими проблемами доводиться зіштовхуватися місцевим ГО?
Стійкої платформи комунікації, чітких механізмів взаємозв’язку з органами місцевого самоврядування, постійних конкурсів від органів влади не раз в рік., а раз у півріччя. Багато різних проблем: екологічні, проблеми забудови, освітні та ще багато інших.
- Як молодіжний сектор розвивається у вашій ОТГ?
Висновки про розвиток, можемо говорити, що в нас багато кейсів які потрібно описати та зафіксувати. Адже у мене є колосальний досвід, що здобув молодіжний сектор протягом року.
Матеріал підготувала координатора проєкту «Центр розвитку громадської активності» у Хмельницькій області Ольга Мороз. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).