fbpx

Юрій Стефанчук: Чим активніші люди в селах, селищах та містах, тим швидше розвивається їхня громада

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук наголосив в інтерв’ю для нашої рубрики #ЛідериЗмін, що місцеве самоврядування формують винятково активні люди із чіткою громадською позицією; сьогодні в час змін адміністративно-територіального устрою, коли законодавець не чітко розмежував повноваження та відповідальність, є велика потреба в громадській діяльності; більшість голів та депутатів місцевих рад – це колишні громадські активісти, які мають свою історію успіху та інше.

  • Пане Юрію, розкажіть про себе, свої хобі.

Упродовж останніх 6 років працюю у великій команді фахівців місцевого самоврядування виконавчим директором регіонального відділення Асоціації міст України в Івано-Франківській області, яка сьогодні об’єднує 59 територіальних громад. На кожному із етапів свого життя зустрічаю порядних та професійних людей, які формували мене як особистість. З огляду на свою діяльність, щодня спілкуюся із головами та депутатами територіальних громад, громадськими активістами, керівництвом області,  народними депутатами України і переважно – це сильні люди й ефективні менеджери, які вміють вирішувати проблеми та працювати на результат, і це стимулює мій саморозвиток.

Ще одна важлива річ, про яку варто, на мій погляд, розповісти – це моя участь у міжнародних та місцевих проєктах. Під час реалізації кожного із них ти здобуваєш новий досвід, генеруючи його в конкретний результат, і саме результат мотивує тебе на подальшу роботу.

Сьогодні робота – це життя, але життя точно не обмежується роботою. Мушу признатися, що не понеділок мій улюблений день, а радше вихідні, оскільки саме вони дозволяють буди з рідними та близькими людьми в активному відпочинку.

  • Як Вас можна описати читачам одним реченням?

Позитивна людина, що любить життя у всіх його проявах.

  • Ви працюєте виконавчим директором Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, чи вдається співпрацювати з громадськими активістами?

Місцеве самоврядування формують винятково активні люди із чіткою громадською позицією, які не бояться відповідальності та складних завдань. Більшість голів та депутатів місцевих рад – це колишні громадські активісти, які мають свою історію успіху, що починається від бажання змінити щось на своїй вулиці до успішного кейсу як посадових осіб місцевого самоврядування.

Наша команда регіонального відділення успішно працює з активними людьми, які хочуть змінювати громаду та змінюватися самі. Більш активніше така робота розпочалася із впровадження реформи децентралізації, оскільки ми проводимо виїзні консультації, тому маємо можливість бути в різних куточках нашої області та спілкуватися з лідерами громадських організацій, громадських об’єднань і просто з активними жителями сіл, селищ та міст. Для прикладу, тісно співпрацюємо із молодіжними радами, що створені в територіальних громадах, маємо ряд вже проведених спільних заходів та напрацьованих ідей.

  • Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?

Напевно бажання змін стало основним у виборі моєї роботи, а вже публічна активність розпочалася із впровадженням реформи децентралізації. Мені цікаво реалізовувати різні ініціативи, що мають соціально-економічний напрямок, допомагати громадам в їх розвитку  та працювати з людьми. Сьогодні в час змін адміністративно-територіального устрою, коли законодавець не чітко розмежував повноваження та відповідальність, є велика потреба в громадській діяльності. Про це варто говорити й мотивувати людей висловлювати публічно свою позицію та брати активну участь у розвитку своїх громад, тим паче законодавство дозволяє це робити.

З практики можу сказати, що чим активніші люди в селах, селищах та містах, тим швидше розвивається їхня громада.

  • Пам’ятаєте, який проєкт був першим?

Перший проєкт, в якому я взяв участь називався «Прозорий, підзвітний, ефективний бюджетний процес на місцевому рівні в Україні», що реалізовувався за підтримки ЄС. Головною метою цього проєкту було сприяння процесу децентралізації в Україні шляхом забезпечення ефективного та підзвітного управління бюджетними ресурсами органів місцевого самоврядування. Він був спрямованим головно для службовців місцевого самоврядування. Перший проєкт – це досвід, який запам’ятався. До речі, там познайомився із роботою Асоціації міст України та людьми, що змінювали місцеве самоврядування в реальному часі. Вразило те,  що саме там народжувалося більшість ідей, які в короткий час ставали новими можливостями розвитку територіальних громад.

  • Які виклики були перед вами?

У кожного із нас були свої складні часи, насправді і зараз є багато викликів, бо переживаємо непрості часи пандемії. Але якщо говорити за минуле, то на початку моєї громадської діяльності основним викликом стало формування сильної команди. Я впевнено можу сказати, що в нас сьогодні вона такою і є.

  • Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5 відсотків мешканців є активними. Яка ситуація у Вашій громаді?

Процес реформування місцевого самоврядування передбачає активність місцевих мешканців у житті громади. Хорошою практикою є створення можливості для діалогу між керівниками, депутатами та жителями громади. Спільне обговорення бюджету під час його формування, напрацювання стратегічних цілей розвитку, створення дорадчих рад дає можливість акумулювати всі наявні людські ресурси та в синергії отримати більший результат. Мушу визнати, що до цього процесу не всі готові, як з боку жителів нашої області, так і – керівників громад. На мій погляд, першою повинна бути довіра місцевої влади до громади і це, своєю чергою, має викликати зворотну довіру громади до влади. Ми мусимо спільно навчитися пропонувати рішення, вміти їх просувати, лобіювати та робити місцеву владу ефективнішою.

Варто нагадати, що в процесі добровільного об’єднання територіальних громад мешканці сіл, селищ та міст проводили низку громадських обговорень, щоб об’єднатись. Мушу відміти низьку активність цього процесу. Та загалом, в нашій області не так і багато активних громадських об’єднань, є такі громади, в яких, на жаль, їх зовсім немає. 

  • Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?

Асоціація міст України – організація, яка має колосальний досвід роботи з територіальними громадами, державною владою на різних рівнях, зокрема, на місцевому рівні, досвід в реалізації різноманітних міжнародних та місцевих проєктів, і ми готові ділитися цим досвідом. Завжди раді новим знайомствам та новій співпраці.

  • Що мотивує вас займатися громадською діяльністю?

Для мене мотивацією є результат від проробленої роботи, результат який є корисним. Можу навести приклад, велика команда Асоціації міст України долучається до законотворчого процесу, співпрацюючи з парламентськими комітетами та безпосередньо з народними депутатами, беручи участь у засіданнях уряду з правом дорадчого голосу щодо питань, які стосуються місцевого самоврядування. Команда аналітиків та експертів постійно аналізує проєкти нормативно-правових актів, готуючи висновки щодо їх можливого впливу на місцеве самоврядування та розробляє пропозиції до них. Як результат, ми відстояли для громад всієї України понад 150 млрд грн., а для місцевих бюджетів Прикарпаття ця сума становить понад 2,2 млрд. грн. Я  впевнений, що ці кошти дозволили реалізувати десятки корисних ініціатив. 

  • Які основні цілі та плани на майбутнє?

Як виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ ставлю за  мету побудову сильного місцевого самоврядування, а головне – фінансово самодостатнього, щоб кожна з 62 громад Івано-Франківської області мала можливість розвиватися. 

  • Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?

Для кожного з нас важливо займатися тією справою, яка тобі приносить задоволення. Тому впевненості в своїх діях та результатів від своєї роботи.

Матеріал підготувала координаторка проєкту «Центр розвитку громадської активності» в Івано-Франківській області Оксана Процюк. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад», за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль