Сьогодні в нашій традиційній рубриці #ЛідериЗмін ми вас познайомимо з активісткою, регіональною координаторкою Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» в місті Хмельницькому Юлією Мазур.
- Розкажіть про себе, свої хобі?
Співзасновниця ініціативи «Green ways». Люблю подорожувати, досліджувати нові місця, дивитись супергеройські фільми і обожнюю тварин.
- Як Вас можна описати читачам одним реченням?
Ціную те, що маю можливість долучатись до змін в країні.

- Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?
Участь в громадянському житті почала брати років 5 тому, коли доєдналась до команди ГО «Агенція сталого розвитку «АСТАР». Основною причиною було бажання змінити сферу діяльності і робити щось дійсно важливе і корисне. Крім того, мала перед собою чудовий приклад коханої людини, який і надихнув на зміни. Громадська діяльність це унікальне явище, це простір де можна творити, можна розвиватись, навчатись, втілювати зміни. Це середовище постійного обміну ідеями та взаємопідтримки.
- Пам’ятаєте, який проєкт був першим?
Так, добре пам’ятаю і згадую завжди з гарними емоціями. Це був проєкт «ПОЛІС – взаємодія поліції та громади», в рамках якого ми реалізували 25 крутих заходів із партнерами.
- Які виклики були перед вами?
Основним викликом тоді був брак знань та досвіду діяльності з управління проєктами. Було страшно, але емоції від проведених заходів перекривали все).
- Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?
Тут головне визначити що ми розуміємо під поняттям «активний громадянин». Дуже часто ми малюємо собі образ лідера, який збирає людей, постійно на виду, щось робить і бореться проти несправедливості. Для мене «активний громадянин» це насамперед, небайдужа людина. Це людина, котра переймається проблемами свого двору, свого села, своєї громади і хоче їх вирішити. Це людина, яка не продає свій голос на виборах, підтримує проєкт громадського бюджету, поширює інформацію про петицію з важливого для неї питання. Тому, вважаю, що активних мешканців в нас набагато більше ніж 5%)
- Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?
Насправді всіма. Але, якщо вже треба виділити, то такі:
Дебатні турніри з політичних реформ – дебати спосіб розширити свій світогляд, навчитися бачити проблему з декількох ракурсів, критично мислити, аналізувати інформацію, аргументовано і толерантно відстоювати свою думки. спосіб розширити свій світогляд, навчитися бачити проблему з декількох ракурсів, критично мислити, аналізувати інформацію, аргументовано і толерантно відстоювати свою думки. Дебатні турніри ми проводимо щороку серед студентської та учнівської молоді. Цьогорічний турнір будемо проводити в квітні, тому запрошуємо до участі!

Проєкт – експедиція на велосипедах країнами Європи «80 днів за сонцем. Проєкт мав на меті 3 складові:
• дослідження зеленого туризму в Європі і впровадження кращих практик на Хмельниччині;
• вивчення стану ВДЕ (відновлювальних джерел енергії) в Європі і презентація напрацювань в Україні і на Хмельниччині;
• зустрічі-лекції з українською діаспорою та налагодження зв’язків для співпраці.
По поверненні додому ми продовжили даний проєкт різними активностями, наприклад започаткували проект «Активна діаспора» – ми організовували вебінари із представниками української діаспори по усьому світу.
- Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?
Ми працюємо у багатьох напрямках:
- Розвиток територій
- Популяризація Поділля
- Залучення громадян до процесу реформ
- Взаємодія влади та громади
- Підтримка ініціатив громадян

- Які основні цілі та плани на майбутнє?
- Розвивати існуючі проєкти
- Зареєструвати нову громадську організацію
- Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?
Робити те, що приносить задоволення та надихає на нові проекти.
- Громадське життя на Хмельниччині: на скільки воно є активним, на твій погляд?
Так, і це тішить. Особливо те, наскільки активними стають громади. Мешканці невеликих територій об’єднуються для вирішення проблем, відчувають що мають вплив і творять багато крутих речей
- З якими проблемами доводиться зіштовхуватися місцевим ГО?
- Брак експертизи
- Залежність від грантових коштів
- Відсутність інституційної підтримки
- Які уроки ти, як активістка винесла для себе з пандемії і які уроки, на твою думку, загалом треба винести суспільству, сектору?
Перш за все це інформування, не припиняти спілкування, бути готовими до змін. Головний урок – це вміти швидко трансформуватись, бути гнучкими і готовими до можливих викликів.
Матеріал підготувала координаторка проєкту «Центр розвитку громадської активності» в Хмельницькій області Ольга Мороз. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад», за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).