fbpx

Ірина Трало: Світ жінок – безмежний! Не варто обмежувати його нав’язаними ролями та стереотипами

«Займатися потрібно тим, що ти готовий робити безкоштовно! Тоді твій результат буде найкращим. Істина далеко не нова, проте ідеально підходить для характеристики громадських активістів, які заряджені ідеєю змін» – розповідає Ірина Трало, співзасновниця та керівниця  громадської організації  «Жіноча платформа «РІВНІ Разом» в рубриці #ЛідериЗмін в рамках проєкту «Центр розвитку громадської активності».

  • Розкажіть про себе, свої хобі

Мене звати Ірина Трало, я рівнянка. Кандидатка економічних наук, більше 15 років працюю у Рівненському державному гуманітарному університеті. Викладаю управлінські дисципліни, маркетинг. У професійному житті дотримуюсь принципу  «lifetime learning» – навчання продовж життя. Адже сучасні можливості розвитку не дозволяють зупинятися ні на хвилину, аби залишатися конкурентоспроможним та встигати за світом. Багато навчаюсь, читаю, опановую нові компетенції та горизонти. Виховую доньку та сина. Саме так звана «декретна відпустка» відкрила очі на величезну прогалину між тим, у якому світі ми живемо, та тим, чого прагнемо для своїх дітей. Звісно, захотілося змін!

  • Як Вас можна описати читачам одним реченням? *

Живу так, щоб завжди відчувати крила  за спиною, займаюся лише  тим, від чого горять очі.

  • Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?

Робота зі студентами наштовхнула свого часу на роздуми  щодо необхідності не лише змінювати світ навколо себе, а й бюрократизовані системи. Адже молоді люди є яскравим прикладом спротиву  нав’язаним стандартам та моделям.  Багаторічний досвід пошуку найдієвіших інструментів навчання, сформував чітке бачення того, яким має бути простір розвитку і культура освіти. Це неформальна освіта, відсутність шаблонів  та «совкових» підходів. Так з’явився ряд освітніх проєктів, пов’язаних з можливостями реалізації молодих людей у громаді. В першу чергу, завдячую у цьому моєму багаторічному наставнику та ментору – Тарасу Микитину.   

Проте остаточно  «світ  громадського активізму»  захопив минулого року, під час передвиборчої кампанії. Балотуючись до міської ради, зіштовхнулася з цілою низкою упереджень та хибних уявлень щодо ролі жінки в політиці та суспільстві. Стало зрозуміло, що маючи  політичний досвід  виходу із «зони комфорту», є величезне бажання допомогти сотням інших жінок та дівчат, підтримати та надихнути до самореалізації  та лідерства.  Так з’явився проєкт Жіноча платформа «РІВНІ Разом», який працює заради рівності.

  • Розкажіть  про цей проєкт?

Ми маємо РІВНІ можливості і лише РАЗОМ зможемо це довести! Ідея, яка об’єднала команду однодумиць у прагненні  побудувати гендерно чутливу громаду. Щодня  у побуті, професійному та соціальному плані ми зіштовхуємось із цілою низкою застарілих уявлень про жінку «берегиню» та чоловіка «завойовника».  Мета нашого проєкту – довести рівність можливостей чоловіків та жінок у прагненні самореалізації, кар’єри, усвідомленого батьківства,  не зважаючи на приналежність до статі. Ми націлені розвивати у громаді жіноче лідерство, соціальне підприємництво, допомогти жінкам подолати «невидиму стелю» та повірити у власні сили! Ми прагнемо, аби Рівне стало не просто чудовим містом, а містом – дружнім до жінок та молоді!

  • Які виклики були перед вами?*

Виклики були і лишаються тими самими: небажання українців визнавати проблему! Попри чіткі цілі та стратегії нашої організації, в певний момент довелося визнати факт: суспільство не готове говорити про гендерну рівність «вголос». Від банального «у нас з цим все добре» до агресивного «якої ще рівності вам не вистачає?». Тому змушені повертатися на кілька кроків назад – переконувати у необхідності фемінітивів, для прикладу тощо. На щастя, сьогодні на загальнодержавному рівні питання гендерної рівності  не просто звучить все гучніше – маємо ряд вагомих здобутків. Тому сподіваюсь, робота нашої Жіночої платформи лише набиратиме обертів!

  • Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?

Мені здається, наша Рівненська громада особлива – і ми маємо значно вищий відсоток активних мешканців! Можливо, завдяки реформі децентралізації люди почали відчувати силу свого голосу. А може – на моєму шляху здебільшого зустрічаються   саме такі люди. Проте майже щодня, за кавою чи в офісному просторі, чую натхненні розповіді про чудові ідеї та ініціативи! Люди прагнуть  змін,  і, що важливо, готові брати на себе відповідальність. Особливо приємно спостерігати такі тенденції у молодіжному середовищі, серед здобувачів вищої освіти. Пам’ятаю свої студентські роки – тоді  наш «активізм» полягав у  різноманітних заходах, конкурсах, змаганнях. Сучасна ж молодь розуміє: аби пишатися місцем, в якому знаходишся, варто докласти самому неабияких зусиль, не перекладаючи відповідальність на «державу і владу». Вони опановують мистецтво грантових заявок, шукають можливостей для втілення цікавих та оригінальних ідей розвитку громади. До речі, підтримуючи цю ініціативність,  ми з колегами та партнерами наразі активно працюємо над ідеєю відкриття молодіжного  проєктного офісу.

  • Ви працюєте у громадській сфері, чи вдається співпрацювати з владою в громаді?

Двері відчиняються тим, хто стукає! Коли сьогодні неодноразово доводиться чути про низький рівень співпраці громадського сектору та влади – мені здається, мова йде швидше про неефективні комунікації.  Адже по суті своїй, результат роботи органів місцевого самоврядування та громадських організацій однаковий –  підвищення конкурентоспроможності громади. Тому діалог є визначальним.  У нашому випадку – співпраця є. Маємо партнерські проєкти, які найближчим часом будуть реалізовуватися в громаді.

  • Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте? *

Попри те, що офіційно наша організація ще досить молода, маємо певні здобутки. Так, нещодавно стали регіональними партнерами Пакту заради молоді 2025 – потужний проєкт, який має на меті сприяти працевлаштуванню молоді та відкриттю власної справи. Для нас це знакова перемога, адже прагнемо реалізовувати ті ініціативи, які допоможуть молодим людям не шукати «кращої долі» а залишатися у своїх громадах та посилювати їх потенціал. Вже у вересні спільно з партнерами організовуємо молодіжний Форум, на який, користуючись нагодою, запрошуємо молодих людей віком 18-35 років з усієї Рівненської області. 

Окрім того, Жіноча платформа виступила ініціатором участі у конкурсному відборі громад «Індекс благополуччя молоді». Рівненська громада – серед переможців,  найближчим часом стартує глобальне  опитування, що дасть можливість швидко та зручно досліджувати стан молоді у місті та на базі цих даних вдосконалювати молодіжну політику та проєкти з розвитку молоді.

Наразі наші проєкти фінансуються європейськими донорами. Як молодіжна політика, так і забезпечення гендерної рівності – є одними з пріоритетних напрямів фінансування  для іноземних грантодавців. Тому наша фандрейзингова стратегія розрахована саме на залучення грантових коштів.

  • Чим ще ваша організація може бути корисна для інших? *

Ми відкриті до співпраці, партнерства та коаліцій. Готові вчитися та переймати успішний досвід. Готові долучитися до крутих ініціатив, які змінюють світ громади. Для нас важливо бути не декларативною організацією, з псевдо-дієвими проєктами, а повноцінним гравцем громадського сектору. Енергію та ресурси ми не витрачаємо на довгі і нудні обговорення проблеми, а прагнемо  у «польових» умовах шукати способи її вирішення.

  • Що мотивує вас займатися громадською діяльністю?

Як не дивно – амбіції! Саме амбіційні цілі та невгамовне бажання їх реалізації є моєю рушійною силою. Прагнення довести  скептикам та песимістам – усе в наших руках і світ можна змінити – своїми ідеями, думками, діями!

  • Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?

 Розібратися з мотивацією: для чого я це роблю? Бо громадський активізм за вуха не притягнеш.

Опанувати мистецтво маленьких кроків.

Зрозуміти, що дрібних мрій не буває.

Згуртувати навколо себе справді надійну команду однодумців та заряджених  ідеєю людей.

Бути готовим до емоційного вигорання, програних битв та синдрому «опущених рук» – так буває, і рано чи пізно трапляється у всіх.

Пам’ятати, що ти не один – якщо озирнутися, навколо обов’язково можна  зустріти таких самих «міських божевільних» (як часто називають, до речі, громадських активістів), які готові підтримати, допомогти та надихнути! Інколи – це найважливіше!

У кожного свій шлях до успіху та мети – головне його знайти!

Матеріал підготовлений координаторкою проєкту «Центр розвитку громадської активності» у Рівненській області Вікторією Костюк. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль