«Важливо дякувати тим, хто нас підтримує і допомагає, бо наша спільна робота творить сильну спільноту юних лідерів змін, які будуть домагатися співпраці на всіх рівнях і творити локальний патріотизм у всіх його проявах, а ще потрібно розповідати про свої ідеї, щоб люди про них знали і посильно долучалися», – ділиться секретами залучення громади та бізнесу до розвитку молодіжного середовища у Смизькій громаді Галина Руднік, керівниця молодіжного простору «ТУР» у рубриці #ЛідериЗМІН.
- Розкажіть про себе, свої хобі
Мене звати Галина Руднік. Я працюю в молодіжному просторі «ТУР» в с. Шепетин Смизької територіальної громади, є виховницею пластових гуртків, проєктним менеджером. Останні пів року мого життя тісно пов’язані з створенням та наповненням активностями молодіжного простору «ТУР» та розвитком пластового руху в Смизькій громаді. Найбільше до душі мені лежить робота з молоддю. Тішуся, коли бачу як мої вихованці духовно зростають, вони мотивують мене завжди навчатися новому та постійно розвиватися.
- Як Вас можна описати читачам одним реченням?
Відкрита до людей і до життя, беру відповідальність за речі, які не суперечать моїм цінностям.
- Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?
До 2017 року громадська діяльність була для мене чимось далеким, маловідомим, хоча неодноразово до цього була волонтером. Просто тоді ми ще не називали це громадською активністю. А у червні 2017 року випала нагода стати учасницею Школи активного громадянина у м. Дубно, яку реалізовувала громадська організація «Доброчин». Там я вперше почула про такі поняття як «проєкти», «фандрейзинг», «стратегія» та ін.
Я була у декретній відпустці, мала багато вільного часу і, мабуть, просто внутрішньо відчула, що хочу змін, кращого життя своїм дітям, собі. А Школа активного громадянина була ковтком свіжого повітря. Потім я відвідала безліч навчальних заходів, в різних містах України, пройшла стажування закордоном, здобула багато нових друзів та знайомих, з котрими ми комунікуємо та співпрацюємо й зараз. З часом почала писати проєкти сама.
- Пам’ятаєте, який проєкт був першим?
Так, це був проект екологічного спрямування. Він називався «Подаруй сміттю шанс на друге життя». Але поступово ми переключилися на роботу з молоддю, бо зрозуміли, що змінити погляди старшого покоління дуже важко, а категорія молоді виявилася найбільш активною та вмотивованою творити зміни в своїй громаді.
- Які виклики були перед вами?
Було важко, бо спочатку самі люди не розуміли, що таке проєкт, як все працює, а чому ми «викинули» шість тисяч на контейнер, а не на якусь іншу річ і т. д. І хоча зараз вже набагато більше людей, які підтримують, розуміють, стають пліч-о-пліч, проте ми продовжуємо комунікувати та розповідати людям про нашу діяльність, таким чином популяризуючи громадську активність. Якщо говорити вже в контексті молодіжного простору «ТУР», то нашими першими друзями, благодійниками та волонтерами стали батьки дітей, які відвідують наш молодіжний простір, місцеві підприємці, громадські активісти та сама молодь. В молодіжному просторі ми завжди питаємо думку молоді, підтримуємо їхні ідеї та ініціативи, і такий підхід працює, адже молодь робить ті речі, які цікаві та актуальні для них.
- Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?
Я думаю, що в нашій громаді ситуація приблизно така ж як і по всій Україні. Переконана, що це – еволюційний процес. Ми всі до того прийдемо. Рано чи пізно кожен зрозуміє, що від нашої активності залежить наш добробут та розвиток нашої громади. Зараз є стільки інструментів, які дозволяють громадянам брати активну участь у процесах прийняття рішень на місцях, що аби тільки було бажання діяти.
- Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?
У 2019 році я подала заявку на участь у пітчингу проектів в рамках програми «Meet up: Deutsch-Ukrainische Jugendbegegnungen Німецько-Українські зустрічі». У травні 2019 року за результатами пітчингу в Берліні мій проєкт «Залучення молоді сільських територій до участі в житті громади» був підтриманий. А вже в серпні 2019 р. молодь Смизької територіальної громади з навчально – культурним візитом відвідали німецьку громаду Nebelschüts, де отримали багато досвіду, що стосується роботи з молоддю, співпраці з владою, збереження історичних пам’яток, розвитку культури та мистецтва.
Також в червні-жовтні 2020 року я була керівницею проєкту «Школа волонтерства «Простір добрих справ», який реалізовувався за підтримки благодійної організації «Львівська освітня фундація». В рамках цього проекту реалізували багато заходів для молоді та їхніх волонтерських ініціатив. А ще дякуючи Школі волонтерства, я переконалася, що за молодь варто боротися, у нас дуже прогресивні та активні діти, які точно готові зробити цей світ кращим. В результаті цього проекту і народилася ідея створення молодіжного простору «ТУР», адже найактивнішими учасниками школи волонтерства була молодь з с. Шепетин і ціле літо 2020 року ми спільно проводили різні заходи на свіжому повітрі (кінотеатр просто неба «Spirit», креативна студія «З творчістю на ти», навчальні поїздки та зустрічі). З приходом зими виникло питання пошуку приміщення, адже хоч сам проект вже й закінчився у жовтні та молодь хотіла продовжувати зустрічатися, генерувати нові ідеї та їх реалізовувати. Ми звернулися до Смизької селищної ради з проханням виділити під потреби молоді адміністративне приміщення в Шепетинському старостинському окрузі. Отримали позитивну відповідь. Протягом кількох тижнів за підтримки Львівської освітньої фундації, програми «Будуємо Україну Разом» та силами місцевих волонтерів, зробили ремонт в одній із кімнат. А вже 5 грудня 2020 р. всі разом святкували тут День волонтера. З тих пір молодіжний простір почав активно розвиватися, тут відбуваються різноманітні заходи, починаючи від майстер-класів, кінопоказів, настільних ігор, занять з англійської, закінчуючи зустрічами з цікавими особистостями та творчими людьми нашої громади. Паралельно ми почали розвивати пластовий рух в Смизькій громаді (національна скаутська організація України «ПЛАСТ»). На сьогодні діє три пластових гуртки – два юнацьких (12-18 років) та один новацький (6-12 років).
- Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?
Ми займається розвитком молоді, національно-патріотичним вихованням. Думаю наш досвід створення молодіжного простору та заснування пластового осередку в певній мірі є унікальним. І наш кейс може бути корисним для інших громадських активістів, які виношують в своїх світлих головах подібні ідеї роботи з молоддю. З радістю можемо поділитися здобутим досвідом.
- Що мотивує вас займатися громадською діяльністю?
Мене мотивує сучасна молодь. І не вірте, коли вам говорять, що молодь зараз пасивна, їй нічого нецікаво. Якщо пропонувати дітям можливості для розвитку, вони обов’язково ними скористаються. Особливо, коли ми говоримо про села, в яких окрім школи немає нічого. Молоді люди хочуть мати місце, де б вони могли «тусуватися» поза домом і поза школою, місце куди б вони могла приходити у зручний для них час, і робите не те, що кажуть, а те, що вони хочуть, що для них є насправді цікавим.
Також займатися громадською діяльністю мене мотивує потреба у самореалізації. Я розумію, якщо розвиваюся я, то й поруч зі мною розвиваються і мої діти. Я займаюся справою, яка приносить мені радість. А що може бути кращим, як щаслива дружина та мама. Це вже стало моєю внутрішньою потребою.
- Які основні цілі та плани на майбутнє?
Планів багато, щонайменше пошук ресурсів для облаштування всього приміщення молодіжного простору «ТУР», його території. Також хочемо залучити додаткових виховників та інструкторів для збільшення кількості пластових гуртків. Аби молоді було цікаво, постійно потрібно робити щось нове, незвичне, на це й буду витрачати весь свій творчий потенціал, ентузіазм та запал.
- Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?
Активістам, які тільки розпочинають свій шлях, раджу шукати однодумців, людей, яким цікава ваша тема, проблема, які готові вам допомагати та вас підтримувати. А ще розповідайте в соціальних мережах про свої думки, плани та ідеї, бо люди просто можуть не знати про ваші намагання. Шукайте споріднені душі і разом творіть зміни в своїх громадах!
Матеріал підготувала координатора проєкту «Центр розвитку громадської активності» у Рівненській області Вікторія Костюк. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).