Продовжуємо наповнювати рубрику #ЛідериЗмін новими матеріалами. Ми розповідаємо про тих, хто заряджає своєю активністю і еко свідомістю. Розвиток громадянського сектору це обов’язок, якщо ми хочемо рухатися в правильному напрямку. Саме тому сьогодні познайомимо вас з Діаною Попфалуші зі міста Лева, яка давно вже працює над розвитком еко свідомості на Львівщині і не тільки.
- Розкажіть про себе, звідки, 3 цікаві факти про вашу організацію
Діана. Родом із Закарпаття, але вже 9 років живу і працюю у Львові. У 2017 році долучилась до ініціативи “Zero Waste Lviv”, а в 2018 співзаснувала однойменну ГО. Однак, з травня 2021 року працюю як експертка та тренерка незалежно від організації.
Факти про мене:
- промотувала компостування органічних відходів до того, як це стало мейнстрімом;
- адоптувала кролика, на прикладі та разом з яким розповідаю про тестування та тваринах та закликаю до свідомого поводження з тваринами;
- паралельно працюю у Відділі посольства Австрії з питань освіти, науки та культури у Львові.
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/07/207812246_913967629167035_4828999399539342185_n-683x1024.jpg)
- Як Вас можна описати читачам одним реченням?
Натхненна активістка, яка зацікавить вас екотематикою так, що ви будете впевнені, що саме цього хотіли ХД.
- Як Вам вдається співпрацювати з громадськими активістами в різних громадах?
Першочергово, це особисті контакти та підтримання дружніх зв’язків після спільних проєктів. Саме тому я вважаю участь у конференціях та круглих столах важливою, в першу чергу, через можливість нетворкінгу та знайомста з потенційними партнерами/ками.
- Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?
Мій активістський шлях розпочався із молодіжного обміну в 2013 році в Німеччині: волонтерячи для ГО “Екосфера” з Ужгорода, я отримала можливість 2 тижні пожити у будинку-навчальному центрі біля міста Ганновер (Німеччина), який був повністю енергоефективним та забезпечував потреби в електриці за допомогою сонячних панелей. Там я вперше познайомилась із веганкою та почала задумуватись над етичністю виготовлення одягу і косметики. Тоді в мені прокинулось бажання зробити щось більше, аніж просто бути студенткою і ходити на пари, а коли побачила перші результати своєї діяльності, то твердо зрозуміла, що екоактивізм це саме те, з чим я хочу пов’язати своє життя. Після цього я ще 2 роки активно волонтерила та організувала проєкти з названою вище ГО, а в липні 2015 року створила свою ГО – “За ЕКОрозвитк”, а в 2017 році стала частинкою Zero Waste Lviv.
- Пам’ятаєте, який проєкт був першим?
Першим моїм проєктом у ініціативі Zero Waste Lviv була участь у організації Zero Waste Challenge на початку 2017-го року. Насправді, це трапилось випадково: через друзів я долучилась до перекладу посібника про свідоме споживання, який мав стати основою челенджу. І під час перекладу так трапилось, що я долучилась до організації цього челенджу, а потім ще до одного і вже не було вороття назад і я стала частиною ще тоді ініціативи Zero Waste Lviv.
- Які виклики були перед вами?
Викликів було кілька:
– відсутність профільної освіти (читай – диплому екологині): серед чиновників/ць продовжує побутувати думка про те, що коли в тебе немає диплому про вищу освіту з певної спеціальності, то ти не маєш права займатись активізмом у цій сфері; не сперечаюсь, є галузі, де самоосвіта не аплікабільна, але у багатьох випадках на онлайн-курсах чи семінарах можна за більш стислий термін дізнатись більше, аніж за роки університетського навчання, самоосвіту та онлайн-курси також ніхто не відміняв; відповідно, на початку своєї діяльності я стикалась із перешкодами через відсутність диплому екокологині, хоча в багатьох аспектах мої знання не поступались тим, у кого він був.
– відсутність досвіду: “ми хочемо 25-річних молодих активістів/ок з 20-річним досвідом роботи” – стандартна схема, яка, на жаль, поки що скасована не була; тому створення своєї організації було, фактично, єдиним виходом для того, аби здобувати необхідний досвід і вчитись на своїх помилках і здобутках;
– потреба створювати нове і пояснити складні терміни простими словами: підхід zero waste був для України у 2017 чимось новим і незрозумілим, наше завдання було подати це зрозуміло і доступно, що не завжди можливо;
– вік і стать (ейджизм і сексизм зайшли в чат): зайчиком і котиком мене називали часто, казали, що краще вийти заміж, а не оцим активізмом займатись, один раз зі мною навіть не хотів говорити один функціонер з університету, допоки не привела свого колегу-хлопця, на якого від дивися, коли я розповідала про проєкт, і якому він відповідав, коли я задавала питання. Але з часом ти нарощуєш захисні механізми, стаєш впізнаванішою, і тебе це менше зачіпає; на початках також стикалась із дискримінацією за віком, бо як 20-річна дівчина може пропонувати якісь системні зміни (спойлер: ще й як може!), але з досвідом приходить і ігнор цих закидів.
- Які виклики стоять зараз?
Зараз найбільшим викликом продовжує бути зміна системи: як загальноуправлінських у органах влади, так і з експертної точки зору – системи поводження з відходами. Щодо першого, то я не заперечую важливість бюрократичної пам’яті, але багатьом державним органам потрібні якісні зміни, які полегшать роботу їм самим і активістському середовищу, а також сприятимуть їхній співпраці. Щодо другого, то тут жахає невелика кількість кращих практик, які можна перенести в Україну, і страх перед новими підходами до теми: зокрема, перехід від моделі боротьби з наслідками – поводження з відходами – до попередження проблеми – управління ресурсами.
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/07/208574167_2904360903171664_4870075850755036136_n-1024x683.jpg)
- Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?
Львів – максимально активне місто, у цьому мені пощастило. Активістське середовище тут доволі тісне, хоч і невелике, однак через інструменти, які зараз пропонують мешканцям/кам та ГО – наприклад, конкурси соціально-культурних проєктів “Зробимо Львів кращим!” та Громадський бюджет – зросла безпосередня можливість впливати на розвиток громади. Також посилюють цей вплив петиції на місцевому рівні, які вже стали доволі серйозним інструментом впливу на рішення депутатського корпусу. Тому, я вважаю, що із збільшенням промоції та створенням таких і схожих інструментів у інших громадах та Львові зокрема, відбудеться посилення участі громади у змінотворчості.
- Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?
Найбільше пишаюсь першим розробленим мною методичним посібником на тему “Поводження з відходами”, яким зараз користуються активісти/ки та вчителі/ки в усій Україні. Кошти на реалізацію були отримані від Львівської міської ради.
Інший проєкт – створення першого в Україні урбан-саду при школі. Цей проєкт було реалізовано на базі Школи №69 м. Львів (зараз – Ліцей інтелект), у рамках якого було створено 15 грядок для 1-4 класів цієї школи, де кожен клас має свою грядку і може вирощувати все, що забажає. Кошти на проєкт було отримано завдяки програми Британської ради “Active Citizens”.
Кошти для проєктів шукаю через розсилки на різноманітних порталах, підтримуючи зв’язки з існуючими донорами та міською радою.
- Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?
Звертаючись до мене і Zero waste Lviv, ви отримуєте:
- залучення фахівчинь у сфері поводження з відходам з наголосом на попередження утворення відходів;
- досвід більше 20-ти реалізованих проєктів, половина з яких – міжнародні;
- долучення до всеукраїнської спільноти через Zero Waste Alliance Ukraine та міжнародної zero waste через участь у міжнародних мережах.
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/07/207644693_195693582470843_2282943527405578584_n-1024x683.jpg)
- Що мотивує вас займатися громадською діяльністю?
Найбільша моя мотивація – це зробити місто, у якому я живу, чистішим та більш стійким до змін клімату, а також підтримка людей.
Коли я бачу, що в мене по сусідству встановили баки для збирання органіки, до запровадження яких я долучилась, а люди туди активно викидають харчові залишки і вважають це доброю практикою. Коли по сусідству один з таких контейнерів крадуть, а люди самі звертаються до компанії за тим, щоби поставили новий.
Коли я бачу вмотивованих учасниць свого тренінгу, які просять презентацію і матеріали, аби на їх основі вчити молодші класи у своїй школі.
Коли голова ОСББ телефонує тобі і каже, що сусідні ОСББ теж хочуть такі компостери і де їх замовити.
Коли я розумію, що проєкти та заходи мають прямий якісний і кількісний результат: підвищення свідомості населення і зниження відсотку змішаних відходів у моєму місті і інших населених пунктах.
- Які основні цілі та плани на майбутнє?
Планую напрацювати та випустити посібник для вчителів/ок та тренерів/ок на тему мінімізації відходів та zero waste, у якому буде розроблено 10 занять, що полегшить втілювати екологічну повістку на місцях. Також планую посилено працювати у сфері екологічного консультування бізнесів та громад, тому якщо маєте на меті екологізувати місто чи місце роботи, то ви знаєте, де мене знайти.
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/07/208367043_1236226336809050_5131309209717356855_n-1024x1024.jpg)
Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?
Не боятись робити помилки та питати порад у колег/жанок, які довше у сфері. Без набитих ґуль, на жаль, не обійтись, тому сприймайте кожен фейл як крок назустріч успіху, а не особисту поразку (бо у 99,9% випадків це так і є). Не забувайте відпочивати та турбуватись про себе, тому що без вас зміни не відбудуться!
Матеріал підготував кординатор проєкту «Центр розвитку громадської активності» у Львівській області Павло Медина. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки Європейського фонду за демократію.