Сьогодні в нашій постійній Рубриці #ЛідериЗмін – Алла Печенюк голова громадської організації «Інститут соціально-економічних регіональних досліджень», що активно діє на Хмельниччині.
-
Розкажіть про себе, свої хобі?
Мене звати Алла Печенюк. За фахом я економіст.
Кандидатка економічних наук. Працюю в Подільському державному аграрно-технічному університеті.
Я голова громадської організації «Інститут соціально-економічних регіональних досліджень». Люблю подорожі, цікавлюся історією, культурою та найбільше задоволення отримую від спілкування з цікавими людьми, від яких можна отримати нові знання та позитивний досвід.
-
Як Вас можна описати читачам одним реченням?
Люблю свою роботу і вона є способом життя та формує широкі можливості.
-
Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?
Як особистість, яка сформована демократичним, науковим, креативним університетським середовищем, я завжди готова до нових викликів, нових завдань, до змін з метою отримання нового досвіду, особистісного розвитку та позитивних перетворень суспільної свідомості наших громадян.
Я та мої колеги чудово розуміємо, що лише тандем науки та практики дозволить вирішити ті невідкладні завдання, які стоять на порядку денному. Саме це і спонукало мене та моїх однодумців до створення громадської організації «Інститут соціально-економічних регіональних досліджень».
-
Пам’ятаєте, який проєкт був першим?
Це Пілотний для України проєкт з розробки системи індикаторів оцінки ефективності органів місцевого самоврядування (програма USAID та Міністерства розвитку громад та територій України «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» DOBRE). В цьому проєкті я є членкинею Координаційної ради програми та Секторальної робочої групи з розробки індикаторів ефективності за послугою «Шкільна освіта».
-
Які виклики були перед вами?
Участь у проєкті передбачала щільну співпрацю та координацію дій з усіма представниками органів місцевої влади. Приємно відзначити значну зацікавленість у результатах та всестороннє сприяння у реалізації проєкту зі сторони міського голови Михайла Посітко та структурних підрозділів Кам’янець-Подільської міської ради: Відділу інформації та зв’язків із громадськістю; Департаменту освіти та науки; Департаменту житлово-комунального господарства; Департаменту економіки та розвитку інфраструктури; КП «Міськтепловоденергія». Вони продемонстрували злагодженість, консолідованість та готовність до співпраці.
-
Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?
Важко визначити точну кількість, оскільки для цього необхідно проводити відповідні соціологічні дослідження у нашій громаді.
-
Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?
Всі проєкти, які реалізуються нашою громадською організацією, у партнерській взаємодії, є надзвичайно важливими та актуальними. Наразі ми працюємо з програмами, які спрямовані на посилення ефективності процесів децентралізації влади (програма USAID та Міністерства розвитку громад та територій України «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» DOBRE), а також науково-освітніми проєктами, метою яких є покращення освітньо-практичної компоненти української і міжнародної студентської аудиторії та промоція напрацювань наших колег-науковців у глобальному світовому масштабі (співпраця з міжнародною інституцією Grassroots Institute (Канада), яка поєднує видавничу, науково-дослідну та освітню діяльність). В рамках такої співпраці члени нашої організації залучені до проведення Міжнародної Літньої польової школи з управління гірськими екосистемами, а також є членами редакційної колегії наукових журналів, які видаються нашим партнером.
Цікавою та корисною є взаємодія в рамках Пакту заради молоді – 2025 з Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності», що реалізується за підтримки Міністерства молоді та спорту і Фонду народонасення ООН, де наша організація є регіональною представницею. Перспективним напрямком видається спільна проєктна робота з командою Національного офісу Еразмус+.
Що стосується джерел фінансування, то я глибоко переконана в тому, що в громадській сфері визначальною є сама ідея, яка має знайти відгук у певної частини суспільства. Від того, наскільки вдало та професійно ми її представимо, залежатиме наш кінцевий результат.
-
Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?
Членами нашої організації є люди, які мають значний життєвий та професійний досвід, широкий кругозір, великий багаж теоретичних знань та практичних наукових розробок. Поєднання креативу, досвіду, освіти та їх імплементація у практичну площину дозволить отримати гарні результати.
Переконана, що успішне майбутнє нашої держави значною мірою залежить від якісних характеристик освітянського та наукового середовища.
-
Які основні цілі та плани на майбутнє?
Наразі маю багато планів щодо практичної апробації власних наукових напрацювань; налагодження тісних контактів з громадами в частині посилення ефективності процесів децентралізації; розбудови партнерських коаліцій, до яких входитимуть закордонні партнери, органи місцевої влади, державні та науково-дослідні інституції, активна громадськість, які ставлять за мету активізацію сталого регіонального розвитку, пріоритетом якого (враховуючи сучасні тенденції) має стати аграрний сектор в частині збільшення частки екологічних та органічних виробників, формування доданої вартості в частині переробки продукції та її реалізації; туристичний сектор в контексті розширення його екологічної компоненти; посилення просвітницької діяльності та покращення якісних компетенцій мешканців громад.
-
Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?
Першочерговим завданням є розбудова команди та пошук однодумців.
Матеріал підготувала координатора проєкту «Центр розвитку громадської активності» в Хмельницькій області Ольга Мороз. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).