fbpx

Введення мінімального податкового зобов’язання збільшить надходження в бюджети громад

Рубрика Новини
МістоЛьвів

В період дії воєнного стану в Україні чималих змін зазнало податкове законодавство та Бюджетний кодекс. Одним із нововведень стало мінімальне податкове зобов’язання, яке розпочинає повноцінно діяти у 2023 році.

Команда регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Львівській області організувала інформаційну сесію на тему «Запровадження мінімального податкового зобов’язання». До заходу долучилися фінансисти з Львівської, Волинської, Рівненської, Тернопільської, Закарпатської та Івано-Франківської областей.

«Мінімальне податкове зобов’язання – нова норма в чинному законодавстві. Експерти ULEAD проаналізували нововведення та підготували роз’яснення для територіальних громад, яким необхідно отримати практичний інструментарій для запровадження змін на практиці», – зазначила керівниця регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Львівській області Галина Хрущак.

За словами радника з питань муніципальних фінансів та управління U-LEAD Юрія Голинського, поняття мінімального податкового зобов’язання в українському законодавстві появилося у 2021 році, коли був прийнятий Закон України №1914 від 30 листопада 2021 року. Першим роком, коли визначається мінімальне податкове зобов’язання є 2022 рік.

Юрій Голинський зазначив, що мінімальне податкове зобов’язання  (МПЗ) стосується суб’єктів, які мають у власності або користуються на правах оренди, суборенди, емфітевзису, постійного користування земельними ділянками віднесеними до сільгоспугідь.

«В Україні проводилися дослідження, які показували, що в нас третина орендованих земельних ділянок перебуває в «сірій зоні». Законодавець вирішив виправити таку ситуацію шляхом введення мінімального податкового запровадження. Також є підрахунки, що завдяки таким змінам збільшаться надходження в місцеві бюджети», – розповів експерт.

Експерт повідомив, що таке нововведення, у першу чергу, покликане вивести сільськогосподарські землі з тіньового обробітку, що автоматично дозволить зменшити втрати місцевих бюджетів від недоотримання податків.

Мінімальне податкове зобов’язання включає в себе податок на прибуток підприємств, ПДФО та військовий збір від продажу власної сільгосппродукції, єдиний податок та земельний податок.

Нововведення вимагає від юридичних осіб та ФОП  самостійно декларувати  виконання чи невиконання МПЗ. Натомість фізичним особам його рахуватимуть та порівнюватимуть із розміром сплачених податків буде Державна податкова служба до 1 липня, наступного за звітним.

Як наголосила радниця з питань муніципальних фінансів та управління Регіонального офісу U-LEAD у Хмельницькій області Наталія Любченко, від сплати МПЗ звільняється низка земельних ділянок, перелік яких виокремили в законодавстві. Зокрема, це стосується земельних ділянок, що використовуються дачними чи садівничими кооперативами, землі запасу, невитребувані паї, земельні ділянки розміщенні у Чорнобильській зоні тощо.

Окрім того, відповідно до змін внесених Законом № 2120-IX, тимчасово за 2022 та 2023 звітні роки не нараховується та не сплачується МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться бойові дії, а також ті, які визначені як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

«Також від сплати МПЗ звільняються земельні ділянки, які віднесені до сільськогосподарських угідь на праві власності чи користування та станом на 01 січня 2022 року знаходилися в межах населеного пункту», – додала експертка.

Також фахівці розповіли громадам про формулу визначення мінімального податкового зобов’язання та їхню роль в цьому процесі.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

 

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль