fbpx

У U-LEAD реалізували програму підтримки для громад з розробки та впровадження громадського бюджету

Рубрика Новини

Завершилася програма підтримки «Розробка і впровадження громадського бюджету». Фінальний семінар допоміг підвести проміжні підсумки, обговорити досягнення учасників, виклики та подальші цілі при впровадженні громадського бюджету в громадах

Експерти Програми «U-LEAD з Європою» завершили реалізацію програми підтримки «Розробка і впровадження громадського бюджету». Навчальна ініціативи тривала протягом чотирьох місяців, а її учасниками стали представники 16-ти громад, відібраних за результатами відкритого конкурсного відбору.

«Протягом чотирьох місяців відібрані учасники здобували знання та практичний досвід під час навчальних заходів програми підтримки. Вони розробили та затвердили локальні Положення про громадський бюджет з додатками, наповнили сайти своїх громад тематичними розділами, розробили інформаційні повідомлення по залученню жителів. Також були напрацьовані плани реалізації проєктів жителів громад, поданих у рамках громадських бюджетів», – розповіла  керівниця робочої групи «Участь громадськості» та координаторка Програми підтримки «Розробка і впровадження громадського бюджету» Людмила Гурба.

Програма підтримки була покликана підвищити рівень професійних компетентностей серед представників територіальних громад щодо використання методів та інструментів запровадження громадського бюджету.  Ініціатива складалася з 5-ти семінарів, 3-ох тренінгів та індивідуальних консультацій.

За словами Людмили Гурби, під час фінального семінару експерти та учасники презентували проміжні результати своєї робити. Акцентувалася увага на обговоренні викликів та подальших кроків у запровадженні громадських бюджетів у громадах в умовах воєнного стану.

«Ми дали старт громадам-учасникам, а вони й надалі мають працювати над цим інструментом залучення громадськості. Громади відмічали, що їм вдалося виконати ключове завдання навчальної програми, яке полягало в активізації залучення громадськості до вирішення питань місцевого значення, щоб кожен житель відчув долученість до розподілу коштів місцевих бюджетів. Певних результатів вдалося вже досягнути, громади мають успіх на цьому шляху. Зокрема, під час опитування учасники відзначили підвищення соціальної активності жителів та ріст довіри до влади у використанні коштів місцевих бюджетів», – повідомила Людмила Гурба.

Вона наголосила, що експерти U-LEAD  будуть й надалі супроводжувати учасників програми підтримки «Розробка і впровадження громадського бюджету».

«Дуже важливо, щоб у цьому році громади-учасниці включили проєкти-переможці до прогнозу та проєкту місцевого бюджету на 2025 рік, а в наступному році – були готові їх реалізувати», – наголосила експертка.

Начальниця фінансового відділу Коропецької селищної ради Зоряна  Гордійчук ділиться своїми враженнями від участі у програмі підтримки:

«Спільно з командою ми ініціювали запровадження громадського бюджету у Коропецькій громаді. Нам вдалося напрацювати відповідне Положення та впродовж усього процес проводити відповідну інформаційно-промоційну кампанію реалізації громадського бюджету. Приділяли чимало уваги консультаціям з громадськістю, розробці інформаційних повідомлень, та співпраці з авторами проєкту. Програма підтримки була  надзвичайно цікава та корисна. Практичні поради та експертні знання допомогли глибше зрозуміти процес впровадження громадського бюджету у нашій громаді та знайти ефективні шляхи їх вирішення. Завдяки експертному супроводу та правовій підтримці  Коропецька селищна територіальна громада отримала багато цікавої інформації, нові знання, правильність подання думки, ідеї, цікаві методи і форми роботи. Цінні вказівки набуті під час проходження курсу будемо використовувати для подальшого розвитку громади».

Експерти U-LEAD  не тільки проводили навчальні заходи та консультації, але й підготували покрокові інструкції, зразки проєктів рішень та іншої документації, яка необхідна для запровадження громадського бюджету в громаді. Учасники програми підтримки змогли отримати ці документи та користуватися ними в своїй роботі.

«У Коблівській громаді громадський бюджет вже запроваджували раніше, але у 2022 році, враховуючи воєнний стан, його призупинили. Особисто для мене вся інформація про цей інструмент була новою. Участь в програмі підтримці дозволила отримати нові практичні знання, що переросло у затвердження нового Положення про громадський бюджет та інших додатків, які стосуються його впровадження. Зараз ми вже на етапі прийняття проєктних заявок від жителів нашої громади. Мешканці активізували, ми вже отримали п’ять заявок, ще кілька проєктів в роботі. Сподіваюся, що проєкти-переможці, які будуть відібрані, отримають фінансування, а громадськість побачить вже реальні результати та ще більше буде писати заявки. Ми зіштовхнулися з певним «хейтом» щодо доцільності запровадження громадського бюджету, але нам вдалося надати правильну відповідь, яка заспокоїла ситуацію. На мою думку, навіть в умовах війни потрібно брати участь в житті громади, долучатися до певних процесів та подій. Громадський бюджет – це дієвий інструмент залучення громадськості та дозволяє побачити розвиток громади з іншої сторони, з позиції її жителів, які дають нові ідеї, що є дуже цінним», – переконана начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Коблівської сільської ради Тетяна Ковалик.

Зазначимо, що загалом над реалізацією програми підтримки «Розробка і впровадження громадського бюджету» працювали експертки «U-LEAD з Європою» Людмила, Олена Савченко та Тетяна Філатова.

«На початку ми не знали, як сприйме населення нашу ініціативу із запровадження громадського бюджету, але згодом ми зрозуміли, що такі зміни тільки на краще. Люди отримали надію, що, навіть під час війни, щось змінюється  в громаді, а вони можуть в цьому брати активну участь. Запровадження громадського бюджету в громаді надихнуло людей. Ми не очікували, що отримаємо сім проєктів. Враховуючи, що це наш перший досвід, то такий результат вважаємо досить непоганим. Участь в цій програмі підтримці була дуже важливою для нашої громади, оскільки наша команда хотіла впровадити громадський бюджет, але ми відчували що нам не вистачає певних знань та є виклики, з якими самостійно не зможемо впоратися. Під час семінарів, тренінгів та спілкування з експертами U-LEAD ми знаходили багато корисних рекомендацій, які допомогли нам паралельно з навчанням впроваджувати громадський бюджет у нашій громаді. Дуже раді, що потрапили на таке навчання від «U-LEAD з Європою», – так підсумовує свою участь в програмі начальниця відділу з проєктного менеджменту, інвестиції та цифрової Суворовської селищної ради  Ірина Пукалова.

Facebook
Telegram
Twitter
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль