Представники Центру готовності цивільних у Тернополі провели заняття із цивільної оборони. Військові та волонтери розповіли, яку зброю використовує Росія проти України та як діяти під час авіаційних та артилерійських обстрілів. Про це розповів один з інструкторів – ветеран російсько-української війни та волонтер Олександр Цюпа.
За його словами, щоб відвідати курс, учасники повинні були переказати кошти для військових.
Олександр Цюпа каже, найважливіше, що треба пам’ятати цивільним під час обстрілів – потрібно негайно знайти заглиблення та лягти.
“Ховатися треба якомога глибше і не бігати, не геройствувати, не думати, що ви щось можете змінити, коли йдуть такі плану постріли. Тому що Росія не веде рахунок, люди для них – це “розхідний матеріал”.
![Олександр Цюпа Олександр Цюпа](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/cfad3ddcc697aa5c.jpg)
Якщо цивільний знайде снаряд, його частину, або ж міну – в будь-якому разі не потрібно ці речі піднімати, розповідає Олександр. Міна може спрацювати при піднятті або ж при натисканні на неї.
Одна із відвідувачок заняття – Ольга Караванська. Вона працює завідувачкою клубу села Шляхтинці. Каже, про тренінг дізналась із соцмереж.
“Мені було цікаво, тому що в мене троє дітей і потрібно готуватися до різних моментів. Ми не знаємо, коли і що прийде у голову нашому сусіду, тому я прийшла сюди”.
![Ольга Караванська Ольга Караванська](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/7627d60266b534a7.jpg)
Юрій Стецюк – адвокат. Каже, також знайшов цей захід у соцмережах і відразу вирішив долучитися.
“Вважаю, що зараз кожен цивільний громадянин України повинен бути готовий до цієї війни. Люди мають бути готові до артилерійських обстрілів, нам треба володіти інформацією”.
![Юрій Стецюк Юрій Стецюк](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/b36caeff09112be2.jpg)
Попереднє заняття було із домедичної допомоги, розповів представник тернопільського Центру готовності цивільних Олег Луцишин. На наступному занятті навчатимуть користуватися стрілецькою зброєю.
![Олег Луцишин Олег Луцишин](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/71473f111a795a07.jpg)
“Напевно, дуже важлива справа – просто поговорити з людьми. Коли вони спілкуються, особливо з військовими, коли вони запитують не тільки по темі. Сьогодні багато було питань життєвих, багато питань було до хлопців, які емоції і які поранення вони відчували на фронті, як вони з тим справляються і як рухаються далі. Тобто, наші тернополяни та переселенці, які зараз живуть у Тернополі, переймаються долею тих бійців, які приходять сюди. І це також є і соціальний проєкт в плані контакту між цивільними і військовими для того, щоб зрозуміти краще один одного”, – каже Олег Луцишин.
Провести цей тренінг допомогли представники благодійного фонду волонтера Сергія Притули.