fbpx

У Тернополі навчалися впливати на владу та залучати громадськість до прийняття рішень

19 та 20 квітня у місті Тернополі проходив тренінг «Бюджет участі, електронні петиції, громадські слухання та інші методи впливу на владу». Протягом двох днів 30 представників громадського сектору та органів місцевого самоврядування з Тернопільської, Рівненської, Хмельницької, Львівської, Чернівецької та Івано-Франківської областей вивчали інструменти участі громадськості та інші методи впливу на владу.

 «Інструменти участі дозволяють впливати на процес прийняття рішень та вироблення політик на локальному рівні. Громадськість повинна мати необхідний для цього інструментарій та вміти ним користуватися. Натомість керівництво територіальних громад має розуміти, що інструменти участі мають не просто існувати «на папері» чи бути затвердженими у вигляді положень на сесії ради, а реально діяти та приносити результат», – підкреслив Максим Черкашин, керівник громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад».

Перший робочий день тренінгу розпочався з виступу Мар’яни Зварич, начальниці управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ Тернопільської міської ради. Експертка розповіла чому інструменти участі мають однакова важливу роль для влади та громадськості.

«Для ефективної роботи інструментів участі необхідно проводити регулярні інформаційні кампанії для громадськості, які будуть включати виготовлення буклетів чи відеороликів, прямі зустрічі,  навчання тощо. Важливо, щоб жителі громади знали про інструменти, тоді вони буду ними користуватися, адже розумітимуть їх суть та можливості», – зазначила Мар’яна Зварич.

Також тренерка поділилися практичними кейсами впровадження таких інструментів як електронні петиції, громадські слухання, електронні консультації, місцева ініціативи та інших методів впливу.

Маргарита Христюк, головний спеціаліст управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ Тернопільської міської ради, продовжила тему практичного використання інструментів участі та презентувала учасникам тренінгу чат-боти, шкільний громадський бюджет та інші «цікавинки» учасницької демократії, які діють у Тернопільській міській раді.

Особлива увага акцентувала на Шкільному громадському бюджеті, який успішно діє в Тернопільській громаді. Завдяки цьому інструменту учні мають можливість отримати навики з проектної діяльності, долучитися до розвитку своїх навчальних закладів та зробити перші кроки у громадському житті територіальної громади.

Про нормативно-правове врегулювання запровадження статуту, консультативно-дорадчих органів та інших інструментів розповідав Максим Лукінюк, консультант з розвитку механізмів громадської участі. Експерт презентував типові положення, які розробленні згідно чинного законодавства на основі кращих практик країн Європейського Союзу.

«Наша громада працює над активізацією громадян та залученнмя їх до прийняття рішень. Тренінг дозволив узагальнити всі знання та інформацію про інструменти участі. У нас багато інструментів вже працює, але багато вдалося почути цікавого. Плануємо оновити статут, доповнити його новими положенням. Зацікавили інструменти, які є актуальними в умовах пандемії, зокрема електронні консультації», – ділиться Марія Орлова, представниця Здолбунівської територіальної громади Рівненської області.

В кінцівці першого робочого дня Назар Гапій, голова Молодіжної міської ради при Тернопільській міській раді, презентував діяльність молодіжної ради та поділився своїми думками щодо її ролі в сьогоднішніх умовах.

«Навчання було надзвичайно цікавим та ефективним. У нашій громаді зараз вперше відбувається написання громадського бюджету. Було корисно поспілкуватися з спікерами та учасниками, дізнатися про ризики, ми це обов’язково пропрацюємо. Актуальними були питання щодо молодіжної ради, оскільки в громаді працюємо над її створенням. Самі ці два напрями були найцікавіші для нас», – коментує Катерина Бігняк, учасниця з Городоцької громади з Хмельниччини.

Другий навчальний день стартував з розляду теми бюджету часті з промовистою назвою «Громадський бюджет від А до Я», яку презентувала виконавча директорка громадської організації «Центр громадського моніторингу та аналітики» Марія Іщенко. Експертка проаналізувала весь цикл громадського бюджету – запровадження, розгляду та відбору заявок, визначення переможців, реалізації проєктів, напрацювання правил тощо.

За словами тренерки громадський бюджет має відповідати принципам, які включають загальнодоступність, прозорість і відкритість, некомерційність, результативність та відповідність стратегії розвитку територіальної громади. Обговорювалися питання щодо положення, діяльності координаційної ради та найбільш поширенні проблеми, які зустрічаються при реалізації громадського бюджету.

 «Хочу щиро подякувати громадській організації за чудовий тренінг. Даний захід був змістовним, я почерпнула для себе дуже багато. Отриманні знання презентую у своїй громаді. Сподіваюся нам вдасться започаткувати бюджет участі, який є чудовим інструментом для реалізації ідеї наших жителів для розвитку громади», – розповідає про плани Мар’яна Кузьмін, секретар Підволочиської територіальної громади Тернопільської області.

Важливу роль в успішному функціонуванні інструментів участі відіграє правильно побудований процес адвокації та інформування мешканців громади про можливості залучення громадськості. Цей блок питань презентував Василь Томчишин, співзасновник коаліції “Тернопільський Центр Реформ”.

«Адвокація дозволяє донести суть інструментів участі та показати ті вигоди, які можуть отримати жителі громада, якщо вони ними скористаються. Для цього слід поставити ціль та визначити чіткі завдання, які необхідно виконати в ході адвокаційної кампанії», – додав тренер.

У ході панельної дискусії «Інструменти участі впровадженні, але не працюють: як виправити ситуацію» тренери та учасники тренінгу обговорили ключові тренди учасницької демократії, які поширенні в територіальних громадах заходу України.

У кінцівці тренінгу учасники отримали сертифікати, які підтверджують їхню участь в заході. У подальшому експерти та координатори проєкту «Центр розвитку громадської активності» в областях працюватимуть з територіальними громадами над запровадженням нових та удосконаленням діючих інструментів участі.

Захід реалізовувала громадська організація  Освітньо-аналітичний центр розвитку громад в рамках проєкту Центр розвитку громадської активності за підтримки European Endowment For Democracy.

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль