Настав час більше розповісти про команду ГО «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» та проєкту «Центр розвитку громадської активності». Ми вирішили це зробити в форматі інтерв’ю, щоб знайомство було невимушеним та цікавим.
Отож, розпочинає нашу серію знайомств Рустам Ергешов – співзасновник громадської організації “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад”, заступник керівника організації.
Рустам експерт з фінансових питань, інструментах громадської участі, молодіжної політики, проектного менеджменту. А більше ви зможете дізнатися, переглянувши його інтерв’ю з Сергієм Волахатим, менеджером з комунікації нашої організації.
- Розкажіть про себе, свої хобі, захоплення
Якщо коротко – українець з киргизьким корінням, який дуже любить свою сім’ю, Тернопіль і Україну. Захоплююсь історією, оскільки без минулого немає майбутнього, люблю з друзями зіграти у футбол, а віднедавна – великий теніс. І, звичайно, намагаюсь постійно самовдосконалюватись.
- Як довго ви працюєте у громадському секторі?
Активно громадською діяльністю захопився ще в університеті. Після зустрічі з Іваном Омеляном розпочався мій шлях громадського активіста – ми створили молодіжну організацію “Файне місто”, яка проводила сотні заходів на рік і допомогла реалізуватись багатьом молодим людям. Тому скоро буде 10 років мого громадського “стажу”.
- Якими проєктами пишаєтеся найбільше?
Так склалось у моєму житті, що все відбувалось поступово і кожен наступний проект був масштабнішим попереднього. Я не можу сказати, що молодіжна громадська організація “Файне місто” є проектом, але її діяльністю я справді пишаюсь. Також, варто згадати міжнародний музичний фестиваль “Файне місто”, який без перебільшення є брендом нашого регіону, про нього знають вже не лише за межами нашої області, але й за межами України.
Пишаюсь усіма проектами організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад», оскільки наша мета, щоб місцеві ради працювали ефективно, а мешканці були активними. Я усвідомлюю, що зробити це одним проектом, як за помахом чарівної палички – неможливо. Ми наче будуємо будинок – кожен проект є наступною цеглинкою. Шлях непростий, але у цьому домі жити нам і нашим дітям.
- Продовжіть речення: «Я в команді громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад», оскільки…»
Я можу розвиватись сам та допомагати розвиватись іншим. Я люблю працювати в Команді, тому мені тут комфортно.
- Проєкт «Центр розвитку громадської активності»: що він дасть громадським активістам, і вам особисто?
Проект «Центр розвитку громадської активності» покликаний допомогти як активістам-початківцям так і тим, хто вже має досвід такої діяльності. Дуже сподіваюсь, що кожен активіст знайде щось корисне і потрібне у нас – кваліфіковану консультацію, натхнення на одному з наших форумів чи цікавий конкурс, який допоможе реалізувати задуманий проект.
Мені особисто? Знаєте, за час громадської діяльності я мав досвід співпраці з американськими, європейськими, українськими фондами, державними структурами, бізнесом, посольствами різних країн – це певною мірою унікальний досвід, який може допомогти іншим. Тому я не лише тут самореалізовуюсь і втілюю заплановані ідеї, але й вже доріс до того рівня, що можу допомагати іншим змінювати себе і своє середовище на краще.
- Як змінилася ситуація з громадською активністю у Тернопільській області (та інших регіонах, де ви працюєте) за останні роки?
Можу сказати, що з 2016-го, коли розпочала діяльність наша організація – ситуація почала покращуватись. Пов’язано це, звичайно, не лише з нашими проектами. В областях з’явились Центри розвитку місцевого самоврядування, частину громад покрив проект “DOBRE”, в самих громадах почали з’являтись громадські організації. Ми бачимо тенденції покращення, проте темпи цього росту є вкрай повільними, але ми працюємо над тим, щоб покращити цю ситуацію!
- Чого, на вашу думку, не вистачає громадському сектору?
Послідовності роботи – з року в рік, з розробкою стратегії розвитку, з ростом членів організації, підготовкою кадрів та гармонійною (безболісною) зміною керівництва. Я б дуже хотів, щоб у кожній громаді з’явились успішні організації, які б працювали довше одного проекту, у них би змінювались керівництво і учасники, а вони б і надалі продовжували працювати для своїх мешканців. І тут неважливий напрямок роботи – чи то екологія, чи боротьба з корупцією. Важливо, щоб були люди, які справді готові змінювати і роблять це на практиці.
- Назвіть три основні завдання, які ви ставите перед собою на найближчий рік?
- Робота у Тернопільській міській раді в якості депутата та спільна реалізація програми, з якою йде наша Команда.
- Вихід на всеукраїнський рівень нашою громадською організацією. Ми вже на сьогодні маємо чимало регіональних та національних проектів, але хотілось би, щоб їх було більше.
- Незважаючи на перші два пункти більше часу присвячувати вихованню своєї донечки. Політика і громадська діяльність це звичайно добре, але сім’я завжди на першому місці.
- Що надихає вас працювати з громадськими активістами?
Робота з громадськими активістами це “гра у довгу”. Ми не одразу маємо результати після проведення тренінгу чи форуму, тобто ми даємо знання і надихаємо, але питання як громадський активіст використає це далі? Відповідь ми отримуємо не одразу.
Тому надихають успіхи учасників наших проектів. Коли сьогодні він чи вона розпитують тебе з “запаленими очима”, як зробити проект, а через певний час ти дізнаєшся про історію успіху цієї активної людини. Ти розумієш, що теж доклався до сього результату. Це справді надихає.
- Яким ви бачите «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» через 5 років?
Організація буде однією з кращих в Україні. Ми зможемо охоплювати набагато більше громад, активістів та чиновників своїми проектами. Важливо за цей час підготувати кадри, яким ми зможемо передати організацію, щоб вона й надалі розвивалась.