У “U-LEAD з Європою” нещодавно завершилася нова ініціатива по розробці статутів, учасниками якої були представники десяти громад з усієї України. Серед громад-учасниць була й Пустомитівська міська рада, про що повідомляють у Регіональному офісі U-LEAD у Львівській області.
Зазначається, що програма підтримки «Розробка Статуту територіальної громади» тривала протягом чотирьох місяців. Під супроводом експертів учасники розробили статути громад з врахуванням історичних, національно-культурних, соціально-економічних особливостей та особливостей здійснення місцевого самоврядування в громадах.
Керівниця робочої групи «Участь громадськості», координаторка Програми підтримки «Розробка статуту територіальної громади», радниця з децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD у Вінницькій області Людмила Гурба розповіла:
«Наша команда навчала як закріпити форми та порядок участі громади у вирішенні питань місцевого значення, як організувати процес популяризації інструментів громадської участі, розробляла разом з учасниками можливі стратегії по організації процесу обговорення розроблених документів в адміністративному центрі громади та старостинських округах громади. Звісно, ми не запропонували учасникам універсального статуту, бо такого нема. У кожній громаді свої історичні, соціально-економічні та інші особливості здійснення місцевого самоврядування. Кожна громада має на «озброєнні» свої форми участі, які вже вдало працюють, а є й ті інструменти, які менш робочі або взагалі не працюють, Ми всі їх проаналізували і заклали у статут як того вимагає законодавець».
Завданням програми підтримки «Розробка статуту територіальної громади» було закріпити законодавчі інструменти участі громадськості в єдиному уніфікованому документі — Статуті громади, але учасники також навчалися напрацьовувати ефективну систему залучення жителів громади до процесу прийняття рішень на місцевому рівні.
Тематика заходів програми підтримку була спрямована й на підвищення прозорості місцевого самоврядування у питаннях залучення громадян до вирішення питань місцевого значення.
Експерти пояснювали як у громадах необхідно вибудовувати взаємовідносин з громадськістю, використовуючи закріплені і регламентовані в статутах та локальних положеннях процедури, і форми взаємодії органів місцевого самоврядування з громадськістю.
«Такі проєкти є дуже важливими, оскільки вони дають нам можливість поставити більш довготермінові цілі. На жаль, 90% нашого часу йде на якусь поточну роботу і дуже важко зосередитися на чомусь довговічному. Статут, можна сказати, є «конституцією» для громади, але його чи стратегію, ми ставили на другий, бо, здавалося б, це не є сьогоднішня проблема. Подібні програми підтримки змушують нас задуматися над тим, що такі речі потрібно робити вже, а не відкладати на завтра. Завдяки співпраці з експертами, їхній методичній підтримці та спланованій роботі ми отримали бажаний результат – напрацювали проєкт статуту нашої громади», – зазначив Пустомитівський міський голова Олег Серняк.