Інструменти участі дають можливість мешканцям впливати на ухвалення рішень у своїх громадах. Мешканці громад, як правило, не звикли до активної участі у формуванні місцевої політики. Переважно через необізнаність зі своїми правами та можливостями такого впливу.
Представники з Хмельниччини взяли участь у заході Вишемірський Ігор, Коваль Людмила, Бігняк Катерина та Жеведь Іван.
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/04/img-d19e297286819fe5c47c87ba56316138-v-02-1024x577.jpeg)
«Захід дуже цікавий! Ми дізналися про хороші приклади бюджету участі, діяльності молодіжних рад. Всі учасники зустрічі ставили багато питань. Наша громада на етапі створення молодіжної ради. Яскраві практики є прикладом подальшої роботи. Чат-боти цікавий інструмент комунікації. Тому обов’язково будемо впроваджувати», – наголошує Вишемірський Ігор, головний спеціаліст загального відділу Староушицької селищної ради.
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/04/fb_img_1618989493766-1024x686.jpg)
«Інструменти участі це те, що дозволяє жителям громади впливати на владу, а владі чути потреби громади та реалізовувати цікаві ідеї для розвитку. І дуже добре, щоб самі жителі більше знали про них та вміло ними користувалися. Щиро дякую Ользі Мороз та «Освітньо-аналітичному центру розвитку громад» за надану мені можливість брати участь у дводенному тренінгу, який дав нові знання, нових друзів, дозволив мені узагальнити ті знання, які я мала про інструменти участі та взагалі змінив уявлення про них. Навчання було цікавим, змістовним і ефективним. Адже наша громада новостворена і всі питання, які порушувались на тренінгу для нас є важливими та актуальними (громадський бюджет, електронні петиції, місцеві збори громадські слухання, громадські ради, молодіжні ради тощо). Нам потрібно створити й молодіжну раду для активізації молоді та запровадити громадський бюджет, і електронні петиції для реалізації ідей наших жителів», – ділиться Коваль Людмила, начальник відділу надання соціальних послуг Віньковецької селищної ради, – Перше, що я, як депутатка, зроблю, це поділюсь з іншими депутатами нашої громади отриманими знаннями. Впевнена, що нам спільно активізувати громаду для прийняття рішень та реалізації цікавих ідей. Ми станемо успішними, цікавими для інших».
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/04/fb_img_1618989488155-1024x686.jpg)
За словами Ольги Мороз, координаторки проєкту «Центр розвитку громадської активності» в Хмельницькій області, важливо вміти ефективно користуватися своїми правами: вивчати законодавство, відвідувати громадські слухання і публічні консультації, подавати електронні петиції та звернення, інформувати, навчати проєктам та залучати інших мешканців до прийняття рішень на місцях. «Також важливим моментом є: проведення адвокаційної кампанії від органу місцевого самоврядування. Розповідати мешканцям про результати використання «інструментів участі» та наголошувати про наслідки неучасті громад», – прокоментувала координатора.
«На тренінгу я дізнався про такі нові механізми як чат-боти. Це дає можливість залучити більшість громади до прийняття рішень. Також цікаво було дізнатись про шкільний громадський бюджет, що надає можливість активізувати школярів та можливість. Також я дізнався про нові аспекти роботи громадської ради», – зазначає Жеведь Іван, голова Громадської організації «Громадська ініціатива дій (Гід)».
У кінцівці тренінгу учасники отримали сертифікати, які підтверджують їхню участь в заході. Зазначимо, що в заході взяли участь громадські активісти та працівники органів місцевого самоврядування з Хмельницької, Тернопільської, Львівської, Рівненської, Чернівецької та Івано-Франківської областей.
«Я з колегами уже 3 роки працюю над розвитком Городоцької громади. Деякі інструменти участі та впливу громадян у нас уже працюють: громадські слухання та електронні петиції. А ось Бюджет участі цього року ми стартуємо вперше. Тому це питання було дуже актуальним. Корисною була інформація Мар’яни Зварич та Марії Іщенко: інформація про платформи, положення та цікаві кейси. Також цікаво було почути інших учасників. Питання чат-ботів, про які розповіла Маргарита Христюк обов’язково будемо вивчати з колегами з Городоцької міської ради – гарний і сучасний спосіб швидкої комунікації», – розповідає Бігняк Катерина, депутат міської ради Городоцької ОТГ, – Тренінг був наповнений лише актуальною інформацією. Цінними були кейси Василя Томчишина. І молодіжні ради та інші дорадчі органи сьогодні актуальні для нашої громади – дякую за гарні лекції Максиму Лукінюк та Назару Гапію. Величезне дякую усім організаторам тренінгу за цінну інформацію та натхнення творити позитивні зміни у своїй громаді».
![](https://activitycenter.org.ua/wp-content/uploads/2021/04/175921755_301468331600770_5380210753775932837_n.jpg)
У подальшому експерти та координатори проєкту «Центр розвитку громадської активності» в областях працюватимуть з територіальними громадами над запровадженням нових та удосконаленням діючих інструментів участі.
Захід реалізовувала громадська організація Освітньо-аналітичний центр розвитку громад в рамках проєкту Центр розвитку громадської активності за підтримки European Endowment For Democracy.