fbpx

Як представники громад заходу України польський досвід переймали

Рубрика Новини

Третій день навчальної поїздки учасників проєкту «Школа локальної демократії 2.0» був присвячений онлайн-спілкуванню з польськими колегами та експертами, які ділилися власним досвідом з різних галузей пов’язаних з розвитком місцевого самоврядування та громадського сектору.

У першій половині дня з представниками громад заходу України працювала Оксана Буньківська, доктор культурології, журналіст, редактор, спеціальний кореспондент  програми «Факти» каналу ICTV. Експертка поділилася своїм досвідом співпраці з польським урядом та місцевою адміністрацією, саме це стало основою темою її онлайн-виступу.

Оксана Буньківська презентувала учасникам «Школи локальної демократії 2.0» основні проєкти в Малопольському воєводстві, до реалізації яких їй вдалося долучатися.

Обмін досвідом розпочався з презентації програми «Відкритий Краків»

«Ця програма визначає дії, які місто має вжити для побудови відкритого суспільства, тобто таких, які залучають національні та етнічні меншини та іноземців до потоку спільного життя та використовують позитивний потенціал, що виникає в результаті мультикультуралізму та різноманітності», – розповіла експертка.

Головна мета проєкту – реалізація політики відкритості міста.
Програма визначає сім пріоритетних завдань, першим з яких було створення дружнього офісу для забезпечення жителям Кракова та іноземцям рівний доступ до міських послуг і пільг. Також завдяки проєкту появилася платформа для співпраці між представниками меншин та іноземців із місцевою владою – організація зустрічей, конференцій та інших заходів.

Важливою складовою проєкту стала соціальна реклама, яка розкривала поняття мультикультуралізму та різноманітності як цінності. Було запроваджено обов’язкове положення щодо антидискримінаційних пунктів у договорах оренди, найму та позики, укладених містом, включаючи визначення механізмів реагування на інциденти дискримінаційного характеру.

Сьомим пріоритетним завданням є приєднання Кракова до мережі міжкультурних міст при Раді Європи та Європейській комісії. Програма дозволила місту значно просунутися вперед у плані відкритості, що дало низку дивідендів, включаючи покрашення інвестиційної привабливості території.

«Зі сторони міської ради Кракова постійно проводяться заходи, за які відповідають пов’язані з цим підрозділи в сфері освіти, культури та соціальної політики, промоції туризму, спорту, направлені на забезпечення відкритості міста. Фінансові ресурси для виконання завдань у рамках Програми, плануються щорічно в бюджеті міста Кракова», – додала Оксана Буньківська.

У Кракові діє масштабний проєкт «Małopolska przyjazna cudzoziemcom», який розрахований на тамтешніх державних службовців та іноземців. «Проєкт покликаний виконати кілька завдань: створення консультаційних платформ; навчання працівників державних інституцій; проведення тренінгів для вчителів та шкільних педагогів за допомогою інструментів, призначених для роботи з іноземними дітьми», – зазначила спікерка.

Також експерта розповідала про цікавий конкурс «Краківський Посол Мультикультуралізму» – звання, яке присвоюється особам чи організаціям, які діють для міжкультурного діалогу у Кракові. Це звання обирається щорічно за результатами за попередній календарний рік. Серед надісланих заявок обирають найбільш активного і дієвого кандидата. У 2018 році цей титул отримала українка, редактор порталу для українців Ольга Менько.

У місті реалізовується багато освітніх та інформаційних заходів – «Польсько-українські кулінарно-освітні майстер-класи», «Голос Близького Сходу//Middle East Speaks», «Відкрита Освіта – Фонд «Зустріч лончи» (Zustricz łączy)».

Друга половина дня стосувалася особливостей функціонування Європейських фондів та фінансування проєктів. З учасники заходу в режимі онлайн-включень працював Станіслав Альвасяк, фахівець з реалізації проектів, що фінансуються із фондів ЄС.

Експерт представив «Командам змін» перелік діючих грантових можливостей. Зокрема, акцентувалася увага на Конкурсі малих грантів 2020. Станіслав Альвасяк проаналізував заявку та зупинявся на найбільш складних чи важливих компонентах.

«У процесі заповнення розділу «Results Framework» необхідно показати вплив проєкту на соціальні чи інституціональні зміни по завершенню його реалізації.  Вказати на довготермінові результати, наприклад, перспектива зміни в поглядах, обізнаності, підходах та розуміннях. Результати  – це ефекти від реалізації проекту, отримані по його завершенні. Аналіз ризиків має включати не лише перелік можливих ризиків, але й варіанти їх мінімізації в разі, якщо такі наступлять», – підкреслив Станіслав Альвасяк.

Також учасники мали можливість здійснити детальний аналіз проєктів, які стали переможцями та зараз реалізовуються в Польщі. Експерт продемонстрував приклади того, як одну і ту ж проблематику, можна по різному представити, в залежності від тематики гранту.

«Робити зміни у себе вдома, в місті чи громаді, буває дуже не просто, тому дуже важливо мати підтримку та мотивацію. Ідейними натхненниками для нас стали Оксана Буньківська та Станіслав Альвасяк, які розповіли про існуючі проекти у Польщі, власний досвід написання та оцінювання проєктів», – ділиться враженнями Катерина Бігняк, представниця Городоцьокої ОТГ.

Сьогодні учасники «Команд змін» відвідають місто Івано-Франківськ, де зможуть ознайомитися з досвідом міської ради в покращенні надання адміністративних послуг у контексті електронних сервісів та доступності послуг. Також, вони побувають на відомій локації Промприлад. Реновація — інноваційному центрі на базі старого заводу, який працює на перетині чотирьох напрямків розвитку регіону: нової економіки та урбаністики, сучасного мистецтва та освіти.

Захід відбувається в рамках проєкту «Школа локальної демократії 2.0», який реалізовують громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» спільно з Тернопільським регіональним відділенням «Асоціації міст України», Івано-Франківським регіональним відділенням «Асоціації міст України» за підтримки фонду NED.

Facebook
Telegram
Twitter
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль