В Україні разом зі стартом децентралізації почала працювати велика кількість міжнародних проєктів технічної допомоги, які покликані допомогти територіальним громадам зміцнити інституційну спроможність та посилити місцевий економічний розвиток. Така тенденція цілком зрозуміла та часто зустрічається в закордонній практиці, оскільки підтримка муніципалітетів від донорів в час реформування системи місцевого самоврядування важливий інструмент їх сталого розвитку.
Сучасні децентралізаційні тенденції та інтенсивність розвитку громадянського суспільства створили передумови для налагодження нової системи комунікації між різними суб’єктами, в якій на зміну конкуренції прийшли конструктивний діалог і співпраця. Далеко не останню роль в цьому процесі відіграли донорські організації, які в багатьох конкурсах зазначають про необхідність мати в партнерах громадську організацію. Внаслідок цього муніципалітети та неурядові організації отримали додаткову мотивацію на взаємовигідних умовах реалізовувати масштабні проєкти.
Налагоджені партнерські відносини – найбільш ефективний інструмент для досягнення спільних цілей та є запорукою важливих змін у територіальних громадах. Партнерство громадського сектору та територіальний громад – це крок для досягнення спільної мети та нові можливості для вирішення певних завдань, завдяки об’єднанню зусиль, ресурсів та чіткого розподілу обов’язків. Оскільки партнерство дозволяє залучити більшу кількість ресурсів – це автоматично призводить до можливості охопити значно ширший спектр проблем та напрацювати нові шляхи їх вирішення.
Громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» розпочала свою діяльність у 2016 році, практично одразу після появи перших об’єднаних територіальних громад в Тернопільській області та в Україні в цілому. У своєму статуті команда організації задекларувала основну мету діяльності у вигляді сприяння розвитку територіальних громад, громадських організацій та ініціатив. За роки діяльності вдалося реалізувати низку успішних проєтків, які стосувалися розвитку партисипативної демократії, роботи з молоддю, підготовки культурних менеджерів, активізації громадянського суспільства та допомоги малому та середньому бізнесу.
Протягом п’яти років у нашому проєктному портфелі зібрана співпраця з такими організаціями і фондами як Національний фонд за демократію (NED), Європейський фонд за демократію (EED), Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ), Програма «U-LEAD з Європою», Український культурний фонд, Міжнародний фонд «Відродження», Посольство Великобританії в Україні, Міністерство молоді та спорту України та інші структури.
Останні кілька років ми активно працюємо з органами місцевого самоврядування в контексті спільної підготовки, подачі та реалізації проєктів. Нещодавно стартувала ініціатива «Соціально-економічна адаптація малих та середніх підприємств», яку реалізовує Тернопільська міська рада у партнерстві з громадською організацією «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» та Тернопільським регіональним відділенням Асоціації міст України в рамках проєкту «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини, і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Мета вищевказаного проєкту – допомогти малим та середнім підприємствам Тернопільської громади отримати нові знання, необхідні для підтримки бізнесу та його адаптації до нової реальності, включаючи написання бізнес-планів, використання сучасних ІТ-технологій та залучення зовнішніх ресурсів для власного розвитку.
До команди громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» входять фахівці з проектного менеджменту, які мають досвід роботи в організаціях технічної допомоги, фондах, органах влади і місцевого самоврядування. Саме тому ми добре розуміємо потреби місцевих рад та вимоги грантодавців.
Ми продовжуємо наповнювати свій проектний портфель та готові разом з територіальними громадами залучати зовнішні ресурси для реалізації важливих інфраструктурних проєктів, направлених на розвиток територій. Партнерство громадського сектору та влади – це крок до спільного розвитку та ефективної реалізації масштабних проєктів. Такий формат роботи давно практикується в Європі та дає результати, натомість в Україні подібні партнерства тільки розвиваються.