fbpx

Аналіз фінансових показників громад Тернопільщини: рейтинг за 2020 рік

Рубрика Аналітика

У 2020 році завершився процес формування нового адміністративно-територіального устрою. У державному бюджеті з 2021 року на прямі міжбюджетні відносини вийшли 1438 громад по Україні, у тому числі 55 територіальних громад з Тернопільської області. На даному етапі важливо проводити систематичні моніторинги фінансово-бюджетних показників діяльності громад, щоб визначити рівень ефективності функціонування громад та рівень їх забезпеченості ресурсами для виконання нових повноважень, які виконуватимуть органи. 

Команда громадської організації «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» провела оцінку показників фінансової діяльності громад Тернопільщини за підсумками 2020 року. Для аналізу використовувалися дані, які враховувалися при підготовці експертами загальноукраїнського рейтингу територіальних громад. З відповідним документом можна ознайомитися ТУТ. У матеріалі експерти порівняли фінансово-бюджетні показники 49 територіальних громад в межах Тернопільської області.

Основними статтями доходів в громадах Тернопільщини залишаються податок доходів фізичних осіб (63%), єдиний податок (16%), податок на майно (11%), акциз (7%) та інші надходження, які складають 3% від загального фонду бюджету. 

Незмінними лідерами за показником доходів на одного мешканця залишилися Байковецька громада (10 402 грн.), Настасівська (8 041 грн.) та Тернопільська ТГ (7 182 грн.). Серед громад, у яких найнижчий показник доходів на одного мешканця, виділяються Золотопотіцька  (1 547 грн.), Коропецька (1 332 грн.) та  Мельнице-Подільська ТГ (1 293 грн.). Середній показник доходів на одного мешканця серед громад області складає 3 351 грн., що на 4,9% більше, ніж було за результатами 2019 року. 

Проаналізувавши дані, експерти дійшли до висновку, що у 2020 році спостерігалася позитивна динаміка росту надходжень до бюджетів територіальних громад Тернопільщини. Стосовно проблем, то в кожній групі доходів загального фонду можна виділити громади, в яких спостерігається спад надходжень. Така ситуація  зумовлена в першу чергу залежністю громад від одного або кількох найбільших платників податків, які  зареєстровані на їхніх територіях. 

У трьох громад Тернопільщини була наявна реверсна дотація – Байковецькій ТГ 17,6%, колишній Настасівській 17,1% та Тернопільській – 3,4%. Минулого року в списку громад, які мали реверсну дотацію,  була Гусятинська громада з показником 0,9%.  Найвищий рівень дотаційності  бюджетів – 45,7% у Золотопотіцькій територіальній громаді, 47,8% у Коропецькій та в Мельнице-Подільській 50%.

Для зменшення рівня дотаційності громадам області слід звернути увагу на збільшення долі місцевих податків та зборів у дохідній базі. Ситуація лишалася практично незмінною у порівнянні з 2019 роком. Керівництву муніципалітетів необхідно напрацювати нові управлінські рішення та методи для створення сприятливих умов для ведення підприємницької діяльності. У 2021 році практично всі землі перейдуть в управління громад, що може позитивно відобразитися на місцевих зборах. 

Щодо утримання апарату управління, то найкраще співвідношення видатків із сумою доходів загального фонду (без трансфертів) спостерігається  у Тернопільській (9,1%), Теребовлянській (16,2%), Гусятинській (19,7%), Зборівській (19,8%) та Байковецькій (21%) територіальних громадах. Натомість у Лопушненській (62,3%), Коцюбинській (63,3%) та Саранчуківській (65,5%) видатки на утримання апарату займають основну частину доходів загального фонду. 

Прослідковується тенденція, що частка видатків на управління є вищою в громадах, де менша чисельність населення.

Зазначимо, що для проведення всебічної об’єктивної оцінки фінансової діяльності громад необхідно враховувати рівень соціальної інфраструктури, розвиток підприємництва, ресурсний потенціал та демографічну ситуацію. Не менш важливим в цьому процесі є нематеріальні активи громад.  Не дивлячись на карантинні обмеження, позитивна динаміка збільшення надходжень до бюджетів громад збереглася. Сподіваємося у 2021 році територіальні громади Тернопільщини зможуть зберегти цю тенденцію та покращити її. 

Автор – Сергій Волохатий, менеджер проєктів

ГО “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад” 

Facebook
Telegram
Twitter
Автор
Схожі останні новини
Залишіть заявку і ми надамо Вам інформацію, яка Вас цікавить
Телефонуйте
Пишіть нам у месенджери
Заходьте
вул. Олени Кульчицької 2, Тернопіль