«Ми повинні бути не лише споживачами, а й творцями свого життя. Не можна відкладати мрії на потім, бо потім може не настати», – ділиться Ганна Бірук, громадська активістка Дубенської громади, яка розповіла нам про свій шлях в громадський сектор і про те, чому психологи об’єдналися, щоб створювати цінність психологічного здоров’я у пересічних дубенчан, в рубриці #ЛідериЗмін.
Розкажіть про себе, свої хобі
Мене звати Ганна Бірук. Я – жінка, мама, дружина, психологиня, голова громадської організації “Центр розвитку та психологічної допомоги”ФЕМІЛІ”. Являюся лідеркою Спілки жінок Рівненщини в Дубенській територіальній громаді та авторкою книги “Щастя всередині Вас”. Маю медичну та психологічну освіту. Одного разу я прочитала вислів Конфуція, в якому було сказано: «Оберіть собі роботу до душі, і Вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті». І сьогодні найбільше щастя для мене, що я займаюся улюбленою справою.
Звичайно, не єдиною роботою живе людина. У житті має бути баланс. Свій час потрібно вміти розподіляти між усіма сферами: роботою, відпочинком, контактами та духовними моментами. Тому у вільний час намагаюся подорожувати, вишивати, малювати, читати книги.
Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?
Корені громадської діяльності проросли ще з юних років. В школі, інституті ми з однодумцями об’єднувалися для хороших справ, щоб втілити їх у життя, а не лишати на етапі обговорень. В свій час активно брала участь у роботі з паліативними хворими, під час якої зрозуміла, що не потрібно відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні. Бо завтра може вже не наступити. Ми з колегами створили громадську організацію «Центр розвитку та психологічної допомоги «ФЕМІЛІ»», щоб підвищувати рівень психологічного здоров’я жителів Дубенщини, яке добряче підірвав карантин та соціальна дистанція.
Розкажіть про свою ГО
Наша організація заснована в березні 2021 року. Та вже на сьогодні сформований дружній колектив організації – її члени, волонтери – ми всі, як сім’я. Разом працюємо, навчаємось, набираємось ресурсу. Мета організації – створити цінність психічного здоров’я у всіх і у кожного, зосередитися на протистоянні табу і подоланні стигм, які часто заважають людям звертатися за психологічною допомогою. Для цього ми створюємо та надаємо послуги підтримки психічного здоров’я для діток, молоді, сімейних пар, чоловіків та жінок. Проводимо різнотематичні тренінги, заняття, майстер-класи, семінари, навчання. Ми віримо, що турбота про своє ментальне здоров’я має бути доступною кожному!
Які виклики є перед вами?
Кожен день – це виклик. Адже ти не знаєш, що чекає на тебе саме сьогодні. Я навчилася дивитися на це з іншої сторони і кожен виклик розглядати як можливість. Можливість для моєї команди, для мене, для людей, котрі з нами та приходять у наше життя. Нічого не відбувається просто так. Кожна наша думка, маленька дія може принести колосальні результати та зміни.
Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?
Говорять один в полі не воїн. Та коли у громаді уже є 3-5% людей, які готові до змін, до рішучих кроків то це вже результат. А до них приєднаються і інші. Адже, разом ми зможемо творити своє життя так, як цього хочемо ми, а не хтось інший.
Ви працюєте у громадській сфері, чи вдається співпрацювати з владою в громаді?
Співпраця це процес в якому працюють дві сторони. І на сьогодні радує, що така співпраця є і не тільки на словах , а на діях. Хочу висловити слова вдячності Ользі Кобилянській та Віталію Новосаду – відділу у справах сім’ї молоді та спорту Дубенської міської ради за підтримку та готовність до реалізації нових проектів. На сьогодні з відділом у у справах сім’ї молоді та спорту Дубенської міської ради у нас підписаний меморандум про співпрацю, заплановано ряд заходів. Також налагоджено партнерство з «Центром професійного розвитку педагогічних працівників» Дубенської міської ради і його методистом Галині Маркович. Це люди, які співпрацюють, підтримують, розуміють, надихають до праці.
Якими проєктами найбільше пишаєтеся? Які у них джерела фінансування і де Ви його шукаєте?
Враховуючи, що організація зовсім юна і ми тільки стаємо на цей шлях, то в нас ще не було досвіду залучення коштів. Нам вдалось провести презентацію нашої організації, яку відвідали представники місцевої влади, громадських організацій, жителі міста та району. Працюємо ми на власних ресурсах, величезному бажанні, готовності до дій. А найбільше, що нас мотивує – це слова вдячності від людей за нашу роботу , їхні щасливі очі та позитивні зміни у житті.
Брали активну участь у святкувані Дня міста Дубно, Дня Молоді. Під час якого створили арт- майданчик для найменшеньких наших жителів. Де вони разом з своїми рідними могли провести час. Дорослі і малеча мали змогу відвідати майстер-клас “Аромати кави”. Під майстерним супроводом тренерів вони виготовляли картини з кави.
Цікавий момент зустрічі була інтригуюча дошка “Я хочу…” . На якій жителі міста анонімно, добровільно, відверто, щиро могли висловити власну думку про те, що вони хотіли б бачити у своєму місті. Пропозицій, цікавих ідей було багато, а на завершення найактивніші жителі міста мали можливість пограти у гру “Мафія”.
У співпраці із Спілкою жінок Рівненщини в серпні ми організували зустріч “Живи з натхненням” в ошатних залах Дубенського замку з ініціативними жителями м. Дубно та Дубенської і Млинівської громад, яку провели бізнес-тренерки Ольга Ігнатьєва та Тетяна Кравчук.
Власними силами нам вдалося: організувати заняття для дітей «Неділя без смартфона», Клуб для жінок «Вміння бути жінкою», провести соціальне опитування серед дубенської молоді, за результатами якого провели тренінги для молоді «Розвиток лідерських якостей». Організували виставку для жителів громади української художниці Наталі DK. Спеціалістами організації проведене навчання для психологів Дубенської громади.
Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?
Усі вище перераховані проєктів є діючі. Тобто, усі бажаючі можуть приєднатися до нас та стати активними учасниками Клубу «Вміння бути жінкою», де ми розглядаємо різні теми та опрацьовуємо їх. Систематично ми проходять заняття для діток, під час яких ми проводимо підготовку до школи, вивчаємо власні емоції вчимося справлятися з ними – розвиваємо емоційну сферу. Проводимо психологічні ігри, як для діток так і дорослих. Індивідуальні консультації, сімейне корсутьтування.
Найважливіше, що є у кожного з нас це здоров’я, як фізичне так і психологічне. Ми разом можемо навчитися піклуватися про своє ментальне здоров’я і жити щасливо!
Що мотивує вас займатися громадською діяльністю?
Коли я бачу щасливі обличчя людей, чую слова вдячності, є позитивний результат роботи, то мене це мотивує найбільше.
Які основні цілі та плани на майбутнє?
Звичайно, це продовжувати усі напрямки своєї роботи: як з дітками, жінками, сімейними парами. Є велике бажання співпраці з іншими громадськими організаціями та спробувати подаватися на гранти і різноманітні проекти разом заради збільшення результатів та масштабів проведення роботи і більшої кількості щасливих людей.
Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?
Не боятися! Говорять в страху очі великі. Тому, якщо ви маєте хороші ідеї, цікаві пропозиції, мрії – втілюйте їх. На вашому шляху завжди знайдуться люди, які підтримають, зрозуміють, навчать та допоможуть.
Перемогою насолоджуєшся кілька хвилин, а шлях, який проходиш до неї є довготривалим та особливим . Навчімось отримувати насолоду саме від проходження цього шляху.
Матеріал підготувала координаторка проєкту «Центр розвитку громадської активності» у Рівненській області Вікторія Костюк. Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).