Рубрика #ЛідериЗмін чи не кожного дня наповнюється новими історіями про людей, які своєю діяльністю змінюють життя на краще. Наша команда продовжує в рамках рубрики розповідати про координаторів проєкту «Центр розвитку громадської активності», які працюють в областях.
Сьогодні ми познайомимо вас з Ольгою Мороз, яка є координаторкою проєкту «Центр розвитку громадської активності» на Хмельниччині та активно працює з тамтешніми громадськими активістами.
- Розкажіть про себе, свої хобі?
Мене звати Ольга Мороз. В громадському секторі я близько 10 років. Починала волонтеркою, пізніше була членкинею громадських організацій. Зараз я координаторка проєкту «Центр розвитку громадської активності» у Хмельницькій області, а також членкиня молодіжної ради при ОДА.
- Як Вас можна описати читачам одним реченням?
Цілеспрямована громадська діячка з чітко визначеною життєвою позицією.
- Коли й чому розпочали громадську діяльність? Що спонукало вас до цього?
Все почалося з тренінгу. Потім були проєкти, до яких долучалася як волонтерка. З часом зрозуміла, що громадське життя у моєму серці назавжди.
Почала активно займатися саморозвитком та реалізацією проєктів. Тренінги, семінари, форуми, дебатні турніри, школи, вебінари, онлайн курси, освітні телеграм-канали – все це наповнило мене і розширило мій кругозір, адже саморозвиток – це щоденна робота. Легше сидіти на дивані та писати пости в соціальних мережах «як все погано», «мої поради як зробити краще», або, моє улюблене, – «Ви нічого не робите!».
- Які виклики були перед вами в громадському секторі?
Зізнаюсь чесно – я не все вмію робити. Коли реалізовуєш проєкт, розумієш наскільки важливим є злагоджена робота команди та підтримка друзів, які допоможуть «добрим словом» та фізичною працею. В мене є декілька друзів і їх думка важлива для мене. Я ціную їхній час та слухаю, коли вони висловлюють свою критичну думку.
- Соціологи стверджують, що наразі в Україні лише 3-5% мешканців є активними. Яка ситуація у вашій громаді?
Громадські організації збирають навколо себе однодумців, які вирішують спільно визначені проблеми та йдуть до чітко поставленої цілі. Це люди, які готові брати на себе відповідальність. В моїй громаді приблизно 5% активних людей, які реалізовують власні проєкти задля добробуту мешканців.
Для мене особисто слова «волонтер» та «активні мешканці» – тотожні за змістом.
Коли телефонують, чи пишуть в особисті повідомлення, з проханням допомогти з волонтерами, знайти 10-15, а краще 20 людей, я всім гарно відповідаю: «Зараз у мене є теплиця, де я вирощую нову партію волонтерів, і якраз дозріла нова парочка».
Для мене волонтер – це супермен, який витрачає свій дорогоцінний час, вірить в ідею, залучає друзів, родичів та знайомих. Також волонтер виконує дуже багато роботи, часто фізично важкої: ремонтує, носить, вантажить, телефонує, малює, друкує, редагує, співає, переконує та, головне, вірить, що в результаті буде щось дійсно потрібне і хороше.
- Громадське життя на Хмельниччині: на скільки воно є активним, на твій погляд?
З розвитком процесів децентралізації, активні мешканці все частіше почали реалізувати проєкти для розвитку своєї громади. Проводять оцінку потреб, зростання поінформованості жителів про фінансові ресурси громади, змінюють формат подачі інформації (візуалізований та зрозумілий), впроваджують інструменти прозорості, підвищують поінформованість громад.
На мою думку, потрібно єднати лідерів змін задля розв’язання спільних питань.
- Чим ще ваша організація може бути корисна для інших?
Я, як координаторка, створюю рубрики «Лідери Змін», «Історії успіху громадських організацій» та «Новини в громадському секторі». Розповідайте мені про новостворені громадські організації, діліться досвідом про реалізовані проєкти, пишіть про Ваші «трабли», інформуйте про майбутні заплановані проєкти. Кажуть, що «добрі справи робляться тихо», а ми говоримо про них голосно, щоб надихати інших та примножувати добро. Потрібно, щоб про Вашу громадську діяльність почала говорити вся Ваша громада.
- Які основні цілі та плани на майбутнє?
В планах створення молодіжних центрів у територіальних громадах, розвиток молодіжної політики області, налагодження комунікацій між новоствореними громадськими організаціями, залучення партнерських організацій, здобуття знань і навичок неформальної освіти «soft skills» та залучення молоді до волонтерської діяльності.
- Що порадите активістам, які тільки розпочинають свій шлях?
Ви круті! Якщо вже почали розвивати громадський сектор – вірте у свої сили та оточуйте себе активними людьми. Будьте креативними, пропонуйте сміливі рішення, запускайте власні краудфандингові компанії. Шукайте партнерів для співпраці, ніколи не опускайте руки та фіксуйте власні досягнення. Майбутнє залежить від Вас!
Матеріал підготовлений в рамках проєкту «Центр розвитку громадської активності». Проєкт реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).